Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Mějte ruce čisté nejen na Světový den hygieny rukou
Pátý květen by nám měl připomenout, že ruce jsou přenašečem nejrůznějších infekčních nemocí a měli bychom je tedy udržovat stále čisté. To si kvůli obavám z nákazy nemocí COVID-19 uvědomuje stále více lidí a hygienu rukou začínají brát vážně. Ale i když se snaží mýt si ruce co nejčastěji a používat dezinfekce, ne vždy zvolí ten správný postup. Buď si nemyjí ruce důkladně a jejich snaha tak přichází vniveč, nebo naopak hygienu rukou přehánějí a zbytečně si ničí přirozenou imunitu a zatěžují pokožku.
„Ruce jsou výrazným přenašečem virů i bakterií, a proto bychom neměli jejich hygienu podceňovat. Cílem Světového dne hygieny rukou je zvýšit povědomí zdravotníků o jejím významu. I v běžném životě je důležité dodržovat správný postup při mytí rukou, nebo používat dezinfekční přípravky. Je to jeden z nejjednodušších a nejúčinnějších kroků, kterými může každý z nás přispět ke snížení šíření infekcí, včetně viru COVID-19,“ říká Petr Havlíček, brand manažer pro divizi Dezinfekce společnosti Hartmann-Rico.
Myjete si ruce správně?
Zbavit ruce virů a bakterií zvládne voda a mýdlo, nebo dezinfekce. Aby však pouhé umytí vodou a mýdlem bylo dostačující, musí se provádět správně. A i když se může zdát, že to není žádná věda, i tahle obyčejná každodenní činnost má svá pravidla. Zaprvé by mytí mělo trvat minimálně jednu minutu. Tato doba zaručí odstranění většiny mikroorganismů, s kratším časem se účinnost snižuje. V zájmu zdraví je však důležité vydržet alespoň půlminutovou proceduru, v rámci které bychom měli dvacet sekund důkladně mydlit celou plochu rukou včetně konečků prstů a dalších deset sekund mýdlo smývat.
Kdy použít dezinfekční přípravek?
Dezinfekční přípravek je dobré použít pouze v případech, kdy není možnost si ruce umýt běžným způsobem, tedy v přírodě, v dopravních prostředcích, v obchodech a všude tam, kde se potkává velké množství lidí. Velmi populární se staly gely na ruce, kterých je v současné době v regálech obchodů velký výběr. Ne všechny však zvládnou splnit vše, co se od nich očekává. Při výběru opravdu účinného gelu na ruce je proto důležité zaměřit se na několik faktorů. Na etiketě každého kvalitního gelu by mělo být uvedeno, zda je účinný proti virům, bakteriím, nebo je to jen čistící gel, který nás pouze zbaví nečistot, a také jak dlouhou dobu je nutné mít ruce gelem navlhčené, aby účinkoval, jak má. Dále se doporučuje používat takové gely na ruce, které mají 80 % alkoholu a více. Jen takové přípravky totiž dokážou efektivně eliminovat škodlivé mikroorganismy.
Pokud si s výběrem nevíte rady, můžete se inspirovat i u svého lékaře. Protože přípravky, které používají lékaři, musí nejen fungovat proti virům a bakteriím, ale také pečovat o ruce.
Jak správně používat dezinfekci
Zdroj: hartmann.info