Hypotenze, neboli nízký tlak, může být příčinou horšího prokrvení ostatních orgánů - především mozku.
Zradou tohoto onemocnění je, že může po dlouhá léta probíhat bez příznaků, a že prvním projevem hypertenze může být katastrofa v oblasti kardiovaskulární, např. infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda.
Neléčený nebo špatně léčený krevní tlak může závažným způsobem poškodit ledviny nebo srdce a přivodit tak vznik ledvinového nebo srdečního selhání. Nejzávažnější cévní komplikací je cévní mozková příhoda v důsledku krvácení nebo prasknutí výdutě aorty (srdečnice, největší tepna, vystupující ze srdce). Všem těmto komplikacím lze zabránit účinnou léčbou vysokého krevního tlaku.
Vysoký krevní tlak urychluje proces aterosklerózy (kornatění tepen), kdy se ve stěnách tepen postupně ukládají tukové látky. Tepny jsou v důsledku toho postupně zužovány, případně až zcela uzavřeny. Konečným výsledkem je porucha prokrvení příslušné části organismu. Nejzávažnější důsledky obvykle mívá postižení věnčitých (koronárních) nebo mozkových tepen.
Hypertenze je současně provázena řadou dalších metabolických odchylek, jako jsou porucha látkové přeměny tuků, obezita nebo cukrovka.
Přidat nový komentář