Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Už staří Egypťané zapáchali po cibuli…
Ano, to je pravda. Cibuli prokazatelně pěstovali již starověcí lidé v Egyptě a Sumeru. Při stavbě egyptských pyramid byla cibule součástí jídelníčku těžce pracujících dělníků. Ve středověku se cibule používala jako prostředek proti moru. V 17. století byla doporučována proti kašli a škrkavkám, v 18. století pak zase pomáhala proti kurdějím.
S cibulí se setkáváme v řadě pověr, zvyků i věšteb. Například pokud se dívka rozhodovala mezi více nápadníky, dala cibule označené monogramy do sklepa. Která cibule se první zazelenala, toho si měla nevěsta vyvolit. Při svatbě se házela cibule přes práh domu, aby bylo manželství šťastné.
Jak cibule pomáhá
Cibule obsahuje celou řadu účinných látek, které působí proti růstu choroboplodných zárodků. Silice a minerální látky obsažené v cibuli dokáží změkčovat vrchní vrstvy ztvrdlé pokožky. Toho se využívá zejména v kožním lékařství. Cibule také obsahuje vitamíny C, B, a E.
Kdy Vám cibule pomůže?
Pokud máte ztvrdlou pokožku, nepříjemné otlaky nebo máte bradavice, cibule Vám určitě pomůže.
Silice a minerální látky obsažené v cibuli změkčují vrchní vrstvy pokožky. Při pravidelném používání pomáhá odstranit ztvrdlou kůži a bolestivé otlaky. Tyto látky dokáží změkčit i zrohovatělý povrch bradavic. Napomáhají proto při jejich olupování a zpomalují jejich růst.
A tak honem na zahrádku…
Ale co v zimě? Lepší rovnou do lékárny. A co si v ní můžete koupit?
Přidat nový komentář