Chudokrevnost je stav, při kterém je v krvi nedostatek hemoglobinu (krevního barviva v červených krvinkách, zodpovědného za přenos kyslíku z plic do tkání), velmi často bývá tento stav spojen s početním nedostatkem červených krvinek v krvi.
Anemie - chudokrevnost je:
stav, při kterém je v krvi nedostatek hemoglobinu (krevního barviva v červených krvinkách, zodpovědného za přenos kyslíku z plic do tkání), velmi často bývá tento stav spojen s početním nedostatkem červených krvinek v krvi
Jak se anemie projevuje?
Projevy anemie závisí na její tíži , na rychlosti jejího vzniku, na příčině jejího vzniku a také na ostatních chorobách nemocného. Nejčastější příznaky jsou únava, bolest hlavy, dušnost, točení hlavy, eventuelně sklon k mdlobám, bledost, hučení v uších.
Jak se anemie diagnostikuje?
Jediným možným určením, zda se jedná o chudokrevnost je laboratorní vyšetření krve, tzv. krevní obraz. Toto vyšetření kromě počtu červených krvinek a množství červeného krevního barviva též informuje o počtech a některých dalších charakteristikách ostatních krevních elementů (bílých krvinek, jejich podtypů a krevních destiček). K určení příčiny anemie však toto vyšetření většinou nestačí, musí se tedy provést některá další vyšetření.
Co je příčinou anemie?
Existuje mnoho příčin chudokrevnosti. Může se jednat o sníženou tvorbu krvinek, při některých poruchách kostní dřeně, při nedostatku některých stavebních látek (nejen - ale nejčastěji - železa), často spotřebovaných například v období růstu, či v těhotenství, při nádorových onemocněních včetně leukémií, při zánětlivých onemocněních, při onemocnění ledvin, štítné žlázy, jater atd. Může se jednat o stavy s rychlou ztrátou krvinek, při krvácení, při rozpadu krvinek v krevním oběhu často spojených se žloutenkou. Může se jednat o některé vrozené, často dědičné choroby, kdy se tvoří chybné červené krvinky s krátkou životností. Často je chudokrevnost důsledkem podávání některých léků, především při protinádorové léčbě, ale i jiných farmak.
Jak se anemie léčí?
Základním předpokladem ke správné léčbě anemie je zjistit její příčinu, pokud lze tato odstranit, upraví se postupně i chudokrevnost. V ostatních případech je nutno podávat buď léky, ovlivňující tvorbu a přežívání krvinek. Pokud ani tato léčba není úspěšná, nebo je třeba rychlého zásahu, podávají se transfuze červených krvinek.
Jak již bylo zmíněno, bývá nejčastější příčinou chudokrevnosti nedostatek železa. Léčba většinou nebývá složitá, existuje mnoho léků obsahujících železo. Nutné je ovšem vždy ověřit, zda se jedná o tento typ chudokrevnosti.