Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
- 2 roky se léčíme a protože všechny možnosti už byly vyčerpány, nabídli nám lékaři IVF (in vitro fertilizace -- mimotělní oplodnění). Bojím se, jak to dopadne, psychicky to těžko zvládám. Nemám prý na to tak myslet, ale to se mi vůbec nedaří.
Mimotělní oplodnění je jednou z metod asistované reprodukce a jeho psychická náročnost plyne jednak z faktu, že páru je již jasné, že všechny ostatní přirozenější způsoby počet v jeho případě byly neúspěšné, jednak z faktu, že intimní okamžiky zplození dítěte jsou definitivně přeneseny z ložnice manželů do laboratoře a na operační sál. Samotné výkony fyzicky nejsou velkou zátěží, psychicky však pacientky (a pacienti) vnímají celé období rozhodování, hormonální přípravy, samotného výkonu a pak ještě čekání na výsledek jako velmi obtížné. Je úplně přirozené, že se tím v myšlenkách zaobírají, nejde však ani tak o to, aby na to "vůbec nemysleli", jako o to, aby kromě myšlenek na IVF byli schopni přemýšlet i nad jinými věcmi, pozapomenout na ně, zabrat se do nějaké činnosti a intenzivně se jí zabývat (práce, zábava apod.)
Jinak samozřejmě vše prožívají páry, kde si manželé poskytují vzájemnou podporu a ujištění, že na faktu, zda budou či nebudou mít vlastní dítě, nezávisí budoucnost jejich vztahu, jiné je to tam, kde naopak dítě může být vnímáno jako zásadní důvod pro udržení manželství. Při léčbě neplodnosti musí páry řešit celou řadu otázek, které často přímo s léčbou nesouvisejí, přesto však pro dotyčné dvojice mohou být zásadní. Z tohoto hlediska je vhodné vyhledat poradenskou péči zaměřenou na zvládání léčby a stresu, který ji provází. Někdy postačí naučit se některé z relaxačních technik, někomu spíše vyhovuje konzultovat svou situaci s nezávislým terapeutem. Většina center asistované reprodukce sice nemá takovou službu ve své nabídce, některá však mají informace, kam se lze obrátit.
Přidat nový komentář