- Chtěli bychom miminko, půl roku se snažíme a stále nic. Navštívila jsem lékaře, ten ale říká, že mám ještě počkat. Nevím, co si o tom mám myslet, chtěla bych, aby se s tím už něco začalo dělat!
S léčbou se u párů, kterým se nedaří počít dítě, začíná opravdu až po době, která se především těm, jichž se osobně týká, může zdát dlouhá.
Jde ovšem o to, že ačkoli asi každý z nás zná ve svém okolí případ nechtěného otěhotnění při prvním intimním styku, statistiky hovoří jasně: pár, jenž žije pravidelným sexuálním životem, má v každém měsíci šanci přibližně 25 %, že žena otěhotní. Tato šance se může na přechodnou dobu snížit např. vlivem některého běžného onemocnění, u některých žen může delší dobu trvat, než se u nich vyrovnají hladiny hormonů po vysazení antikoncepce apod.. Vzhledem k těmto faktům dávají lékaři partnerům "čas" 1 rok na to, aby se u nich případné přechodné problémy mohly upravit spontánně. Lékař by ovšem měl vždy vysvětlit, proč je vhodné posečkat a případně i doporučit, co by v této době mohla žena (i muž) pro podporu plodnosti udělat.
Aby partneři mohli čas "čekání" strávit užitečně, je vhodné zamyslet se nad životním stylem a upravit jej do přirozenější podoby, podpořit plodnost (a vitalitu vůbec) běžně dostupnými a přitom osvědčenými přípravky (vitamíny, bylinné čaje), popřípadě začít pod vedením fyzioterapeutky cvičit cviky dle pí Mojžíšové (zvláště vhodné pro ty ženy, které mají problémy s bederní páteří a kostrčí). Tak lze zvýšit šanci na přirozené početí a přitom nemít pocit, že se jen "zbytečně čeká", než uplyne čas před zahájením té opravdové léčby.
Přidat nový komentář