Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Chřipka se letos zatím neohlásila, ale lékaři očekávají, že se jako každoročně během zimy objeví chřipková epidemie. V ruku v ruce s tím kráčí obava, aby zároveň nevypukla také obávaná celosvětová pandemie.
Hlavní republikový hygienik Michael Vít oznámil, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by bylo toto riziko vyšší než před časem, ale rozhodně jej nelze brát na lehkou váhu. Republika se na případné pandemii připravuje nákupem vakcíny a protichřipkových léků, které by s největší pravděpodobností zabraly i na pandemický vir – ten by zřejmě vznikl například kombinací viru, způsobujícího ptačí chřipku a běžného chřipkového viru. Pandemie by mohla vypuknout tehdy, kdyby se nový virus začal rychle šířit mezi lidmi, což zatím virus ptačí chřipky nedokáže.
Potrápit však dokáže i zdánlivě banální běžná chřipka, kvůli níž v zemi ročně zemře 1000 až 1500 lidí, z nichž některé mohlo zachránit očkování. Většinou je totiž nezabije chřipka jako taková, ale zemřou kvůli oslabení způsobeným jinou chorobou. Pravá chřipka se ještě letos neobjevila, ale lze čekat, že první případy se mezi lidmi objeví nejpozději v listopadu, případně v prosinci. Zatím řádí pouze běžné respirační virózy – podle Evy Braunové, vedoucí epidemioložka z krajské hygienické stanice v Hradci Králové, nemocných s těmito potížemi je nepatrně více než ve stejném obdob loňského roku: „Ale to ještě nic nedokazuje. První vrchol v počtu chřipkových nákaz bývá okolo Vánoc a maximum nemocných v osmém týdnu nového kalendářního roku," odhaduje Braunová.
Právě lidé s chronickými potížemi, jako třeba kardiaci nebo cukrovkáři, jsou přitom adepty protichřipkového očkování. Dále k nim podle epdiemiologa JiříhoBerana patří třeba prodavači, učitelé nebo zdravotníci, protože u nich hrozí jak nákaza, tak to, že ji budou šířit dál. A pak rovněž policisté či vojáci, kteří se kvůli své práci často shromažďují a setkávají s velkým množstvím lidí.
Očkování může bát zajímavé také pro podnikatele, kteří si nemohou kvůli chřipce dovolit třeba na dva, výjimečně i na tři týdny ulehnout. Naopak dětem, s výjimkou těch zdravotně oslabených, lékaři plošné očkování příliš nedoporučují, protože dětský organismus se s infekcí dokáže vypořádat a podle některých názorů může navíc prodělaná chřipka posílit jejich obranyschopnost vůči dalším nákazám.
Jaké období je k očkování nejvhodnější? Říjen, listopad. Očkovat se dokonce dá i v době, kdy už epidemie běží, avšak už nelze zaručit, že si tělo dokáže vytvořit dostatek protilátek.
Zdraví MF DNES, 4.10.2005
Přidat nový komentář