Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Cukrovka je onemocnění, projevující se nejen zvýšenou hladinou cukru v krvi, nýbrž i celkovými změnami látkové přeměny. Léčení cukrovky je zaměřeno na úpravu krevního cukru k normě a na předcházení komplikacím. Obávané jsou zejména změny v ledvinách, na očním pozadí a na cévách. I nejlépe zavedená a dodržovaná léčba však nemusí stačit, pokud je organizmus zatížen jiným, zvláště akutním onemocněním, například chřipkou.
Akutní viróza představuje celkovou zátěž organizmu, jednak samotným zánětlivým procesem, jednak provázejícími horečkami s urychlením srdeční činnosti, dýchání i látkové přeměny. Proto může snadno dojít ke zhoršení , "dekompenzaci" cukrovky, která byla i dlouhou dobu bezproblémová. Hodnoty glukózy v krvi stoupají, objevuje se cukr v moči, zvýšená tvorba moči může přispět k nedostatečnému zavodnění - dehydrataci, která ostatně hrozí při vysokých horečkách i lidem bez cukrovky. Mohou se objevit i celkové projevy - malátnost, nevolnost, zvracení. Proto je vždy potřebné, aby diabetik vyhledal při těžších akutních zánětech svého lékaře , příp. pohotovost.
-
Základem léčení cukrovky je vždy strava . Při léčení inzulínem musí být přizpůsobeno množství a počet dávek inzulínu přijímané stravě. Horečnatá onemocnění často provází nechutenství, takže po stanovení glykémie lékař v některých případech dávku inzulínu zvýší , jindy o něco sníží, aby nedošlo k nadměrnému poklesu cukru v krvi a k hypoglykémii.
-
U diabetiků léčených jen dietou a někdy i při podávání tablet (perorálních antidiabetik) může být nutné při těžším průběhu chřipky přechodně nasadit inzulin. V takových případech, zvláště u starších osob, volí většinou lékař přijetí do nemocnice, protože jsou nutné časté kontroly krevního cukru. V lehčích případech je možno zajistit potřebný přívod sacharidů pitím sladkého čaje, byť to za normálních okolností je pro diabetiky tabu.
-
Nebezpečí bakteriální infekce čelíme podáváním antibiotik, hlavně u starších diabetiků s již existujícím onemocněním srdce nebo plic, u nichž může být souběh chřipkového a bakteriálního zápalu plic velmi závažnou komplikací, ohrožující i život pacienta. Lékař většinou volí novější širokospektrá antibiotika , která je možno podávat ústy.
-
Proti chřipce existuje účinné očkování , které je doporučováno zvláště u diabetiků starších či s komplikacemi. Očkování je však nutno podstoupit v podzimních měsících, aby se stačily vytvořit protilátky. Do úvahy nyní přichází i antivirové přípravky .
Přidat nový komentář