Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.
Prvním krokem v prevenci chřipkového onemocnění je včasné očkování proti sezónní chřipce. Pokud žena teprve uvažuje o těhotenství, je nejlepší vakcinaci neodkládat a nechat se naočkovat dříve, než dojde k početí. Uvažuje-li o očkování gravidní žena, je na místě, aby svůj záměr konzultovala s gynekologem, který zváží její aktuální zdravotní stav a očkování buď doporučí, nebo navrhne jeho odložení.
V každém případě je třeba si uvědomit, že očkování proti chřipce má pouze dočasnou účinnost a je proto nutné ho každoročně opakovat. Vakcinace z předchozích let v nastupující chřipkové sezóně neochrání.
Vyhněte se nemocným s chřipkou
Přijde-li období respiračních viróz, měly by těhotné začít dodržovat některé zásady. Samozřejmostí by mělo být časté mytí rukou a pravidelný přísun vitamínu C ve stravě, nejlepším přírodním zdrojem je čerstvé ovoce a zelenina.
Nastávající maminky by se měly vyhýbat místům se zvýšenou koncentrací nemocných. Omezit na minimum by proto měly cestování v hromadných dopravních prostředcích, návštěvu hypermarketů, společenských akcí i čekáren lékařských ordinací. „Každá těhotná žena by si měla uvědomit, že v době jiného stavu dochází ke snížení obranyschopnosti organismu. Jde o přirozený mechanismus chránící plod v děloze matky před agresivním útokem imunitního systému. Tento mechanismus má ale i vedlejší efekt a tím je zvýšená vnímavost vůči virovým infekcím,“ vysvětluje gynekolog a porodník docent Pavel Calda ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Rizikovými místy jsou i dětské kolektivy, tedy mateřské školky a školy.
Viróza může způsobit řadu komplikací
Přestože není prokázáno, že by chřipkové viry byly příčinou vzniku vrozených vývojových vad plodu, mohou způsobit celou řadu problémů a komplikací.
Dojde li k infekci během prvních tří měsíců gravidity je těhotenství ohroženo vyšším rizikem potratu. Nákaza v závěru těhotenství, v době těsně před porodem, zase může znamenat přenos nemoci na novorozence.
Nebezpečné jsou i dlouhotrvající teploty, které chřipku doprovázejí. „Teplota nad 38°C může znamenat riziko pro plod. Ve vážných případech je na místě i hospitalizace,“ doplňuje lékař.
Přečtěte si o tom, že i na obyčejnou chřipku se dá zemřít.
Jaké léky jsou vhodné
Přesto, že si to mnozí lidé nechtějí připustit, chřipka, čili influenza, může způsobit vážné zdravotní problémy a to v době jiného stavu platí dvojnásob. Pokud se tedy u těhotné ženy objeví teploty nad 38 °C, bolesti svalů a kloubů a urputný kašel, neměla by nemoc podceňovat.
„V době těhotenství by měla jít stranou veškerá samoléčba. Ne všechny léky, které jsou volně dostupné v lékárnách, jsou pro těhotnou bezpečné. To platí i o kapkách do nosu.
Bezpečnost užívaných léků se mění i v závislosti na délce trvání gravidity, proto by jejich užití mělo být vždy konzultováno s lékařem. Opatrnost je na místě i u bylinných čajů a podpůrných preparátů obsahujících výtažky z rostlin.
Pokud žena chce posílit svou imunitu pomocí vitamínových preparátů a potravinových doplňků, měla by užívat jen ty, které jsou určeny přímo pro nastávající maminky,“ doporučuje doc. Pavel Calda.
Přidat nový komentář