Naučíme vás rozpoznat "co na vás leze".
Něco na mne leze
Také čekáte v rozhlasových či televizních zprávách na informaci, jak daleko je chřipková epidemie, abyste pak nechali osudu, jestli vás chřipka dostane nebo ne? Spolehlivější než spoléhat na náhodu je pojistit se očkováním, zejména jste-li člověk, který onemocnět nesmí nebo nemůže. Dostatečný přísunvitaminu C, otužování a sport vaši tělesnou schránku podpoří, ale očkování je opravdu jediné spolehlivé opatření.
Každý rok vyvolává chřipku jiný typ viru, protože
chřipkové viry mají schopnost se neustále měnit. Proto také očkování chrání před chřipkou pouze jeden rok a před další očekávanou epidemií je třeba se nechat přeočkovat.
Očkování si musíme zaplatit, pokud nepatříme do rizikové skupiny nemocných, kterým očkování hradí pojišťovna. I když u Vás bývá průběh chřipek mírný, není dobrý nápad chřipku přechodit či přesedět v práci. Jednak riskujete vznik komplikací, jednak se zhoršuje průběh všech chronických chorob, kterými trpíte. Navíc se chřipka šíří vzdušnou cestou, tzv. kapénkovou infekcí, čili je velmi pravděpodobné, že se vám podaří nakazit své spolupracovníky a lidi ve vašem okolí. V době
chřipkové epidemieplatí, že riziková jsou všechna místa, kde je hodně lidí pohromadě a to platí pro obě stany - pro zdravé i nemocné.
Optimální doba pro očkování je říjen a listopad, nejpozději začátek prosince, vždy před vypuknutím epidemie. Chřipky se u nás nejčastěji šíří koncem prosince, v lednu, únoru a na jaře. Pokud pociťujete, že už na vás chřipka " leze ", musíme očkování odložit či zrušit, neboť očkování nás již nezachrání. Jeho smyslem je podnítit v organismu vytvoření protilátek proti chřipkovému viru. Pokud se očkuje v počátku onemocnění, může mít nemoc horší průběh. Informace o očkování poskytuje místní hygienické stanice a váš ošetřující lékař.
Bronchitida
Bronchitida - tedy zánět průdušek - může být akutní nebo chronická. Obě tyto nemoci mají zcela odlišnou příčinu, průběh a léčbu. Zatímco akutní bronchitida je nárazová záležitost, která odezní během dvou týdnů, chronická bronchitida je dlouhodobý problém a bývá považována za banální kuřácký kašel.
Čtěte více …
Rýma
Co je to rýma ví snad každý, ne každý ale ví, jaké má příčiny. Nejčastější příčinou je infekce, v prvé řadě virová. Jedná se běžné nachlazení, často spojené i s bolestí v krku, případně kašlem, tedy celkovým zánětem sliznic horních cest dýchacích. Známe ale i rýmu bakteriální a plísňovou.
Čtěte více …
Zánět vedlejších dutin nosních
Jako zánět vedlejších dutin nosních (sinusitida) se označuje zanícení sliznice výběžků z dutiny nosní - vedlejších dutin nosních. Udává se, že asi 15% veškeré populace prodělá tento zánět alespoň jedenkrát ročně. Ve většině případů je průběh onemocnění nekomplikovaný. Jestliže dojde k postižení okolních orgánů - očnice, nitrolebí - jedná se o závažný stav.
Čtěte více …
Chřipka
Jak ukazuje historie, virus chřipky je výkonnější a rychlejší zabiják, než válka vedená konvenčními zbraněmi. Během čtyř let první světové války zahynulo 15 milionů lidí. Španělská chřipka v letech 1918 - 1919 dokázala zlikvidovat dvakrát tolik obětí během šesti měsíců. Během celosvětové epidemie – pandemie španělské chřipky bylo jen v USA hlášeno 550 000 úmrtí.
Čtěte více …
Tipy pro domácí péči
- Riziko přenosu infekce můžete snížit častým mytím rukou, zejména když přijdete zvenku.
- Zvlhčujte vzduch zvlhčovačem.
- Nechejte se naočkovat proti chřipce.
- Dělejte vše pro podpoření vašeho imunitního systému.
Potravní doplňky
Černý rybíz
Acerola
Echinacea neboli třapatka nachová
Vitamín P
Vitamín C
Léčivé rostliny
Divizna
Dobromysl
Hluchavka
Jitrocel
Sedmikráska
Sléz
Zajímavosti
Obranyschopnost těla nezlepší jen multivitamíny
Spíše než mrazy se na zdraví podepíše změna počasí a inverze
Trápí vás nosní a krční mandle?
Přidat nový komentář