Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Co je chřipka a co ji vyvolává? Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem ("jako když to na mne hodí"), provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích. Mohou být zasaženy i jiné orgány.
Kdy se chřipka vyskytuje nejčastěji?
Onemocnění má sezónní charakter s maximem výskytu na jaře a v zimě. Zdrojem infekce je člověk, a infekce je přenášena kapénkovou nákazou. To znamená, že se virus přenáší ve výměšcích dýchacích cest mluvením, kýcháním, kašláním.
Jak se onemocnění chřipkou projeví?
Z plného zdraví se dostaví horečka až do 40 st., třesavka, zimnice, bolesti hlavy, svalů, kloubů. Nemocný je unaven, vyčerpaný. Mohou být i zažívací obtíže tj. nucení na zvracení, nebo zácpa. Původní dráždivý kašel přechází během dvou dnů v produktivní kašel s vykašláváním hlenů. Pokud stav proběhne bez komplikací, chřipka pomine za 4 dny či do týdne. Povirové příznaky, jako je např. únava a celková nevýkonnost může trvat i několik týdnů.
Jak se chřipka léčí?
Nutný je pobyt na lůžku a tlumení jednotlivých příznaků, tedy bolestí hlavy, bolesti svalů, kloubů, teploty, kašle apod. Tyto stavy léčíme při horečce paracetamolem nebo kyselinou acatylosalicylovou (např.Paralen, anopyrin nebo acylpyrin) léky proti kašli (obecně nazývanými jako antitusika). Důležitý je dostatečný přívod tekutin, protože během infekce dochází k odvodnění organizmu. Vhodné jsou vitamíny, a to jak přímo z ovoce a zeleniny, tak v tabletové formě.
Jak se můžeme chřipce ubránit?
Zatím není k dispozici jednoznačná obrana proti viru chřipky. Ale výskyt můžeme aktivně ovlivnit otužováním a pasivně vakcinací. Tyto vakcíny se připravují každý rok na základě epidemiologické situace v předchozím roce.
V otázkách komplikací onemocnění chřipkou nebo v otázkách preventivní vakcinace se s důvěrou obraťte na svého ošetřujícího lékaře.