as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002
Hlasivky jsou dva velmi pružné vazy uložené v krku v hrtanu. Při výdechu se hlasivky procházejícím vzduchem rozvlní a vzniká hlas.
Chrapot je příznakem poruchy v oblasti dýchacích cest, kde se nacházejí hlasivky. Obvykle za infekci na hlasivkách mohou chladný vzduch, klimatizace, znečištěný vzduch kouřením, prachy, chemikáliemi nebo laryngitida (zánět hlasivek a hrtanu). Dočasný chrapot pak obvykle následuje po celodenním mluvení, zpívání nebo jednorázovém hlasovém vypětí (fandění na sportovním zápase, zpěv v hospodě). Občas mohou být příčinou závažnější onemocnění.
Co je příčinou chrapotu?
Nejčastější příčinou chrapotu jsou onemocnění, která postihují přímo hlasivky. Jde především o již zmíněné akutní záněty hrtanu, kdy se zánět dýchacích cest rozšíří z nosu nebo z hltanu na hlasivky, které v důsledku zánětu zbytní.
Dále může jít o zánět chronický trvající týdny až měsíce, kdy hlasivky jsou zduřelé a zarudlé v důsledku chronického dráždění hlasivek látkami ve vdechovaném vzduchu, zvýšenou hlasovou námahou nebo dýcháním ústy při zhoršené nosní průchodnosti.
Často se hlas zhoršuje kvůli refluxní chorobě žaludku, při níž nefunguje správně svěrač mezi jícnem a žaludkem, jehož kyselý obsah se vrací do dýchacích cest. Někoho pálí žáha, někdo kvůli tomu kašle a chraptí.
Problémy s hlasem způsobuje také infekce lidskými papilomaviry, proti kterým se dá očkovat. Tyto viry způsobují rakovinu děložního čípku a v krční oblasti takzvanou papilomatózu hrtanu. Nákaza se do těchto míst zanese orálním sexem. V hrdle a na hlasivkách způsobí virus výrůstky. Pacienti je pociťují jako cizí těleso v krku a zhoršující se chrapot. Výrůstky se dají operačně odstranit, často se ale objeví znovu.
K prosáknutí hlasivek a změně hlasu u žen může docházet i v důsledku hormonálních změn v těhotenství nebo při užívání mužských pohlavních hormonů a anabolik. Otok hlasivek bývá přítomen u některých endokrinních onemocnění např. při snížené funkci štítné žlázy.
Další častou příčinou chrapotu jsou otoky hlasivek (u hlasových profesionálů nebo kuřáků), polypy na hlasivkách, zpěvácké uzlíky (při špatné technice zpěvu nebo u dětí, které často křičí), nezhoubné nádory hlasivek nebo předrakovinné změny na hlasivkách.
Závažnou příčinou chrapotu jsou zhoubné nádory
Rakovina může postihovat buď přímo hlasivky, pak je chrapot prvním příznakem nemoci, nebo polykací cesty, pak bývá prvním příznakem bolest v krku při polykání a chrapot se objevuje až v pokročilých stadiích, kdy nádor prorůstá z polykacích cest na hlasivky.
Kdy k lékaři?
Každý někdy chraptíme, máme kašel a unavený vyšeptalý hlas. Pokud vás ale trápí dlouhodobě pocit knedlíku v krku, pálí vás žáha nebo chrapot déle než tři týdny, u dětí déle než týden, je na čase vyhledat lékaře. První návštěva povede k praktikovi, který vás pravděpodobně do ambulance ORL a specialisty – laryngologa či foniatra.
Jaké jsou možnosti léčby?
Léčba chrapotu závisí na jeho příčině. U akutních zánětů dýchacích cest se doporučuje klid na lůžku, teplo, dostatečný přísun tekutin, užívání léků proti kašli, zvlhčování vzduchu v místnosti, inhalace, léky proti otokům a při bakteriálních zánětech antibiotika.
K rozředění hlenu na hlasivkách jsou vhodné léky umožňující vykašlávání s obsahem bromhexinu nebo acetylcysteinu. Léky na bolesti v krku pomáhají zničit bakterie a zmírnit bolest zapříčiněnou zánětem kolem hlasivek. Doplněk stravy Voice Angin pomůže s ochranou podrážděné sliznice proti usazení škodlivých bakteríí.
Odkašlávání, které pomáhá zbavit se hlenu, mohou napomoci bylinné čaje s diviznou, lípou, podbělem nebo svařená cibule nebo česnek s majoránkou. Vhodné je čaje osladit medem a pít je teplé po malých doušcích. Tyto bylinky nestačí pouze zalít horkou vodou. Důležité je, aby se chvíli povařily. Tím se uvolní dostatek slizovitých látek, které pomohou zbavit se hlenu na hlasivkách.
Při léčbě je třeba dodržovat hlasový klid. Není vhodné ani šeptat. Šepot totiž namáhá hlasivky nejvíce. Vyhněte se alkoholu a kouření, které hlasivky zbytečně přetěžují a vysušují.
Babské rady
- Babskou radou, jak léčit hlasivky, je pití teplé Vincentky s mlékem v poměru 1:1, kloktání Vincentkou, slanou vodou nebo svařenou šalvějí. Vincentku můžete také užívat v pastilkách nebo ji inhalovat. Vhodné jsou i pastilky s obsahem islandského lišejníku.
- Dalším možným způsobem, jak se zbavit chrapotu je konzumace křenu naloženého v medu.
- Na bolest v krku či škrábání pomůže kvalitní čokoláda s minimálně 70 % kakaa. Kakao obsahuje theobromin, který mírní bolest v krku.
- Mezi téměř zázračné lektvary patří voda s medem a citronem. Do 500 ml teplé vody vmíchejte lžičku medu a vymačkejte celý citron.
Inhalaci si můžeme připravit tak, že svaříme minerální vodu nebo pitnou vodu s přídavkem směsi solí sodíku a vzniklé páry vdechujeme. Do inhalačního roztoku může přidat i některá léčiva. V ostatních případech patří léčba do rukou odborného lékaře.
Jaké jsou možnosti prevence?
Jako prevenci vzniku chrapotu lze doporučit:
- dodržovat pravidla hlasové hygieny (vyvarovat se hlasových náporů, správná hlasová technika při zpěvu a u hlasových profesionálů),
- nekouřit,
- zvlhčovat vzduch v místnosti,
- vyhýbat se velkým výkyvům teploty a vlhkosti vzduchu,
- dostatečný přísun tekutin,
- dostatečný přísun vitamínů,
- dodržování zásad prevence přenosu zánětů dýchacích cest kapénkovou infekcí.
Dýchejte nosem, hlasivky se při tom zvlhčují. Udržujte nos průchodný i při respiračních onemocněních. Dýchání ústy není přirozené, hlasivky při něm osychají a ztrácejí funkčnost.
Dobrá zpráva je, že většina potíží s hlasivkami a hlasem je léčitelná. Je ale potřeba navštívit ambulanci ORL, případně specializované pracoviště.