Chrapot může být příznakem celé řady různých onemocnění. Základem pro vznik hlasu je zvuk, který vzniká v důsledku vibrace hlasivek. A právě při porušení vibračních vlastností hlasivek vzniká chrapot. Jeho tíže může kolísat od lehkého zastření hlasu až po slabý dyšný chraplavý hlas.
Každý člověk prodělá projev chrapotu několikrát za život, zpravidla při zánětech horních cest dýchacích (při tzv. nachlazení). Chrapot v těchto případech zpravidla začne náhle a po několika dnech opět rychle odeznívá. Pokud však chrapot přetrvává déle, může být příznakem vážného onemocnění. Proto se doporučuje, aby každý pacient, u kterého i přes léčbu přetrvává chrapot déle než 3 týdny, vyhledal odborného lékaře pro nemoci ušní-nosní-krční.
Co je příčinou?
Nejčastější příčinou chrapotu jsou onemocnění, která postihují přímo hlasivky. Jde především o již zmíněné akutní záněty hrtanu (laryngitidy), kdy se zánět dýchacích cest (zpravidla virový, méně často bakteriální) rozšíří z nosu (při rýmě) nebo z hltanu (při faryngitidě-bolestech v krku) na hlasivky, které v důsledku zánětu zbytní.
Dále může jít o zánět chronický trvající týdny až měsíce, kdy hlasivky jsou zduřelé a zarudlé v důsledku chronického dráždění hlasivek látkami ve vdechovaném vzduchu (kouření, chemické výpary, průmyslové exhalace, časté a prudké změny klimatu nebo mikroklimatu apod.), zvýšenou hlasovou námahou nebo dýcháním ústy při zhoršené nosní průchodnosti. K prosáknutí hlasivek a změně hlasu u žen může docházet i v důsledku hormonálních změn v těhotenství nebo při užívání mužských pohlavních hormonů a anabolik. Otok hlasivek bývá přítomen u některých endokrinních onemocnění např. při snížené funkci štítné žlázy.
Další častou příčinou chrapotu jsou otoky hlasivek (u hlasových profesionálů nebo kuřáků), polypy na hlasivkách, zpěvácké uzlíky (při špatné technice zpěvu nebo u dětí, které často křičí), nezhoubné nádory hlasivek (papilom, hemangiom) nebo předrakovinné změny na hlasivkách. Závažnou příčinou chrapotu jsou zhoubné nádory. Rakovina může postihovat buď přímo hlasivky, pak je chrapot prvním příznakem nemoci, nebo polykací cesty, pak bývá prvním příznakem bolest v krku při polykání a chrapot se objevuje až v pokročilých stadiích, kdy nádor prorůstá z polykacích cest na hlasivky.
Zvláštní příčinou chrapotu je nepohyblivost hlasivky při porušení nervu, který ovládá svaly hrtanu. K této poruše může dojít následkem poranění nervu při některé operaci (operace srdce, štítné žlázy, jícnu), postižením nervových vláken při virové infekci nebo nádorem, který do nervu prorůstá (rakovina plic, jícnu, štítné žlázy). V některých případech zůstává příčina poruchy nervu neznámá.
Čtěte také: Uzlíky na hlasivkách nepostihují jen zpěváky
Jaké jsou možnosti léčby?
Léčba chrapotu závisí na jeho příčině. U akutních zánětů dýchacích cest se doporučuje klid na lůžku, teplo, dostatečný přísun tekutin, užívání léků proti kašli, zvlhčování vzduchu v místnosti, inhalace, léky proti otokům a při bakteriálních zánětech antibiotika. Léky proti kašli se dělí na 2 skupiny. Jednak jde o léky usnadňující vykašlávání (mukolytika). Druhou skupinou jsou léky tlumící dráždění ke kašli
Inhalaci si můžeme připravit tak, že svaříme minerální vodu nebo pitnou vodu s přídavkem směsi solí sodíku a vzniklé páry vdechujeme. Do inhalačního roztoku může přidat i některá léčiva. V ostatních případech patří léčba do rukou odborného lékaře.
Jaké jsou možnosti prevence?
Jako prevenci vzniku chrapotu lze doporučit: dodržovat pravidla hlasové hygieny (vyvarovat se hlasových náporů, správná hlasová technika při zpěvu a u hlasových profesionálů), nekouřit, zvlhčovat vzduch v místnosti, vyhýbat se velkým výkyvům teploty a vlhkosti vzduchu, dostatečný přísun tekutin, dostatečný přísun vitamínů, dodržování zásad prevence přenosu zánětů dýchacích cest kapénkovou infekcí.
Přidat nový komentář