Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...
Chystáte se trávit valnou část silvestrovské noci venku? Pak se rozhodně dobře připravte. Mráz dokáže kůži podráždit, ale i popálit. Citlivé jsou hlavně nechráněné části kůže – tedy obličej, u méně vlasatých lidí hlava, uši a krk. I proto bychom neměli podceňovat nošení čepice, šály a rukavic. Pamatujte také na to, že čím větší mráz, tím méně ho cítíme. Daleko větší zima je člověku, když je na teploměru kolem nuly, než když sahá ke dvaceti stupňům pod nulou. Souvisí to s vlhkostí vzduchu - čím je větší, tím větší pocit zimy máme. Mrazivý a suchý vzduch nás naopak zmate a tak není tak nesnadné přinést si zvenku omrzliny. Jestliže v mrazivém dni ještě fouká ostrý vítr, pak jsou rizika daleko vyšší!
Ohroženější jsou lidé, kteří mají cukrovku, která souvisí s horším prokrvováním "koncovek", tedy okrajových částí těla, které jsou právě citlivější na mráz.
Asi neuslyšíte rádi, že alkohol zvyšuje riziko vzniku omrzlin a vůbec odolnosti organismu proti mrazu.
Jak vzniká omrzlina a jak se bránit?
Více o nebezpečích mrazivého počasí čtěte zde. Rozhodně to není zkušenost, o kterou byste stáli, proto se bude jistě hodit pár rad jak se proti mrazu účinně bránit:
- Dostatečně pijte a najezte se – tělo potřebuje mít dostatek energie.
- Nepijte, nekuřte, neužívejte léky ani drogy – i když to zní jako dobrá rada od maminky pro pubescenta, který se chystá na první diskotéku, jsou to rady odborníků, kteří poukazují na to, že všechny tyto látky zvyšují riziko omrzlin významně.
- Oblečte si spíš víc vrstev než jednu hodně silnou – prádlo, rukavice a ponožky by měly být z materiálu, který odvede pot. Oblečení by nemělo být příliš těsné.
- Sundejte si prstýnky, hodinky a jiné kovové šperky a doplňky.
- Pokud máte v plánu brát s sebou na delší dobu do mrazu děti, pak je chraňte obzvlášť dobře – děti do dvou let by dokonce neměly chodit ven, pokud je pod deset stupňů pod nulou a kojenci pod tři měsíce nechejte doma, když je pod mínus pět stupňů.
Samozřejmostí by mělo být i ochrana kůže vhodným krémem. Asi každý už ví, že mráz a hydratační krémy (nebo dokonce gely) se nemají rádi. Stejně, jako nastává čas na zimní pneumatiky, nastává s mrazem vhodný čas na "zimní kosmetiku", která by měla kůži spíš promastit. Ženy by měly volit mastnější rtěnky a všichni by měli zcela pravidelně používat ochranné přípravky na rty. Vlivem chladného mrazivého počasí se mění i pleť – je daleko sušší, takže potřebuje jiné přípravky. Nejlépe je poradit se v lékárně.
Přidat nový komentář