Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...
Mezinárodní federace pro onemocnění ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují na druhý březnový čtvrtek Světovým dnem ledvin. S mottem „Zdravé ledviny pro každého a kdekoliv“ se snaží upozornit na nutnost strategie prevence a léčby onemocnění ledvin. Kdokoliv má možnost nechat se zdarma a bez objednání vyšetřit. Zájemce se může dostavit bez doporučení do blízkého dialyzačního centra nebo nefrologické amulance, kde mu bude provedeno bezplatné vyšetření a dle výsledků doporučeno nebo nedoporučeno podrobnější vyšetření.
Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat
Proč je důležitá prevence?
Ledviny jsou párový orgán o velikosti jedné sevřené pěsti a jejich hlavní funkcí je očištění krve od odpadních látek, které se z těla vylučují močí. Rovněž udržují optimální hladinu tekutin v těle. Pro lidský organismus jsou nezbytné stejně jako srdce či plíce. Onemocnění ledvin má vliv na vznik dalších, především kardiovaskulárních onemocnění.
Nemocné ledviny nebolí
Chronické onemocnění ledvin (CKD) je „tichý zabiják“, v časném stadiu často totiž nemívá žádné příznaky a nezpůsobuje potíže. Nemocný může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky. Proto včasná diagnostika bývá někdy problematická. U rizikových pacientů by měla být pravidelně kontrolována moč na přítomnost bílkovin či krve a měřena koncentrace kreatininu v krvi.
Chronické onemocnění ledvin pacienta obvykle nebolí.
Mezi příznaky onemocnění patří mimo jiné:
- krev v moči,
- únava,
- otoky nohou,
- vyšší krevní tlak,
- časté močení, zejména v noci.
Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba, a tím nižší je riziko výskytu přidružených onemocnění.
Čtěte také: Ledviny - časné příznaky onemocnění a prevence
Kdo by se měl nechat vyšetřit?
Zkuste si odpověděť na následující otázky.
- Máte vysoký krevní tlak?
- Máte cukrovku?
- Vyskytují se ve vaší rodině nemoci ledvin?
- Máte nadváhu?
- Kouříte?
- Bylo vám již 50 let?
Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, přijďte na preventivní vyšetření, nebo se obraťte na svého lékaře.
Čtěte také: Barva moči nás může upozornit na vážné onemocnění
8 zlatých pravidel pro snížení rizika onemocnění ledvin
1. udržujte se v dobré kondici a mějte dostatek pohybu
2. Kontrolujte si pravidelně hladinu krevního cukru
3. Sledujte si váš krevní tlak
4. Jezte zdravě a udržujte si správnou tělesnou hmotnost
5. Dbejte na správný přísun tekutin
6. Nekuřte
7. Neužívejte pravidelně volně prodejné léky
8. Nechte si vyšetřit ledviny, pokud máte jeden nebo více vysoce rizikových faktorů.
O konkrétní podobě akce ve vašem regionu se informujte v příslušné nemocnici, nefrologické ambulanci nebo dialyzačním středisku.
Zdroj: www.bbraun.cz, www.nadaceledviny.cz