Homeopatici na ni nedají dopustit, pediatři ji nezatracují a ostatní lékaři ji spíše neuznávají.
Křeč je vlastně prudké stažení svalu, které nelze ovlivnit vlastní vůlí. Většinou sama odezní a není nebezpečná, pokud však bolest neustává, nebo se křeče objevují příliš často, je vhodné se poradit s lékařem.
Co způsobuje křeče?
Nejčastěji je to nadměrná nebo nezvyklá únava svalů, přetížení, nedostatečný pitný režim nebo nedostatek minerálů, především hořčíku. Ten se z těla vylučuje při silné fyzické námaze a stresu. Křeče ale mohou vzniknout také například ve studené vodě nebo naopak při přehřátí. Mohou být rovněž příznakem vážnějšího onemocnění. Mimo jiné je dobře znají těhotné ženy.
Jak si nejlépe pomoci?
Když vás křeč postihne přímo při sportu, určitě si na chvilku odpočiňte. Postižený sval jemně promasírujte a protáhněte – nikdy ne násilím, ale pomalu a opatrně. Nezapomínejte na pitný režim, tekutiny doplňujte po celou dobu sportovního výkonu. Před každou sportovní aktivitou se dostatečně protáhněte a rozcvičte. Jako prevenci je vhodné doplňovat hořčík a další minerály.
Čtěte také: Jak se zbavit únavy a stresu
Všechny doplňky s hořčíkem nejsou stejné
Na trhu je k dostání celá škála přípravků s obsahem hořčíku. Je ale pravda, že ne každý dokáže lidské tělo správně vstřebat a využít z něj maximum. Některé přípravky obsahují anorganické soli hořčíku, které tělo hůře přijímá, a mohou mít navíc nepříjemné projímavé účinky. Vhodnější jsou proto organické soli hořčíku v kombinaci s vitamíny, které vstřebávání hořčíku podporují.
Na českém trhu má zcela unikátní složení přípravek Magnesium 300+ , který obsahuje organickou hořečnatou sůl třetí generace – glycerofosfát hořečnatý. Ten je v kombinaci s uhličitanem hořečnatým velmi dobře vstřebatelný a šetrný k organismu. Přípravek navíc obsahuje řadu vitamínů skupiny B, které podporují vstřebávání hořčíku, kyselinu listovou a vitamín E a selen, účinné antioxidanty zabraňující dalšímu úniku hořčíku z těla.
Více informací na: BOIRON.cz - Magnesium 300+.