Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Jenom pivo?
Chmel začal být užíván k výrobě piva před mnoha staletími. Staří Řekové a Římané používali chmel jako močopudný a krev čistící prostředek. Velmi brzy však našel uplatnění v lékařství k navození spánku a zklidnění žaludečních potíží.
Na co chmel?
Extrakt ze šištic chmele působí sedativně (zklidňuje), navozuje pocit spánku, tlumí křeče a snižuje bolesti a horečku. Hořčiny působí na vylučování žaludečních šťáv a podporují trávicí procesy. Látka lupulin tlumí činnost mozkové kůry, zpomaluje srdeční činnost a uvolňuje napětí hladkého svalstva. Chmel se používá při nervové podrážděnosti a nespavosti. Má také protibakteriální účinky.
Co se používá?
Chmel otáčivý z čeledi konopovité roste na vlhkých stanovištích v nižších nadmořských výškách. Z rostliny se používají chmelové šištice nebo samotné chmelové žlázky. Chmel se sbírá od poloviny srpna, kdy je obsah účinných látek maximální. Suší se při 40-50 °C. Pro znalce uvádím, že chmel obsahuje silici s terpenoidy (humulen, myrcen), hořčiny (humulon, lupulon apod.), flavonoidy, třísloviny, cholin a adenin.
Proč se ochmelit?
Příznivé účinky chmelu pocítíte, použijete-li ho při léčbě nervozity, úzkosti, poruch spánku, napětí a podráždění. Pro přítomnost látek hořké chuti je s dobrými účinky používán ve formě nápojů jako stimulans chuti a při poruchách trávení. Lokálně působí proti bakteriím a pomáhá při léčbě vředů. Extrakty působí též diureticky – močopudně, odvádí tak vodu z těla a čistí ledviny. Pomáhá také při křečích střev, kolikách a bolestech.
Možná rizika…
V doporučených dávkách je riziko výskytu vedlejších účinků minimální. U citlivých jedinců se může hlavně jednat o alergie, způsobené čerstvou natí v důsledku přítomnosti pylů. V nadměrných dávkách může mít nežádoucí vedlejší účinky. Není vhodné kombinovat chmel a přípravky obsahující alkohol s uklidňujícími látkami, účinek se pak sčítá.
Mám to brát?
Máte problémy se spánkem? Jste často podráždění a nervózní? Potřebujete si zlepšit trávení? Užívejte obvyklou dávku šištic 0,5 – 1 gram v jedné dávce. Lze ji přelít 150ml horké vody a nechat 5 –10 minut louhovat. Tinktura se podává v dávce 1 – 5 ml. Na zlepšení spánku je doporučováno 1 – 2 gramy šištic. Dávky nutraceutické (doplněk stravy) jsou 20 mg lupulinu nebo 100 mg šištic denně.
Přidat nový komentář