Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?
Na jaře se věnujte svému jídelníčku
Váš organismus se během jarních měsíců doslova těší na to, až se v jídelníčku objeví první jarní zelenina. Ano, čerstvá zelenina je dnes dostupná po celý rok. Jenže zelenina sklizená v našich podnebních podmínkách v době, kdy skutečně sklizená být má, to je zkrátka pořád něco jiného. Zkuste si udělat saláty z naklíčených výhonků, doplňte je ořechy a dalšími surovinami plnými vitaminů a ořechů.
Protože některé složky v čerstvé podobě na trhu stále nebudou, sáhněte po alternativách. Využít můžete třeba sušené borůvky a další lesní ovoce.
Přísun živin je na jaře nejlepším způsobem, jak imunitu posílit, navíc se vyhnete nepříjemné jarní únavě.
Otužujte se
Zima není pro začátek s otužováním vhodným obdobím. Když ale přijdou první teplejší dny, přichází naopak čas, který je pro otužování jako stvořený. Jestliže vás tedy žádná rýmička a chřipečka netrápí, nebojte se dát si večer studenou sprchu a tělo trochu potrápit. Své tělo tak dokonale připravíte na jarní výkyvy teplot a přečkáte je bez potíží.
Vsaďte na citron a zázvor
Zejména ve chvíli, kdy cítíte slabé škrábání v krku, nebo první příznaky chřipky, byste měli rychle rázně zakročit. V takové chvíli je čas na doslova zázračný zázvorový čaj, který navíc můžete doladit šťávou z citronu nebo medem z lučního kvítí.
Zázvor vaši obranyschopnost rychle nastartuje, máte tak šanci potenciální zdravotní indispozici zastavit ještě dříve, než se naplno rozjede.
Nezapomínejte na odpočinek
Dalším důležitým předpokladem silné imunity je pravidelný odpočinek. Mluvíme přitom jak o odpočinku pasivním – tedy relaxaci a spánku, tak o odpočinku aktivním v podobě procházek a sportování (plavání, elektrokolo, cvičení).
Pamatujte na to, že spát byste měli v průměru osm hodin denně. Ano, někomu stačí hodin šest, jiný potřebuje devět. Jestliže máte přehled o tom, kolik vašemu tělu stačí, směle dobu spánku své potřebě přizpůsobte. Pokud nevíte, držet se minimálně doporučených osmi hodin.
Na procházku pak vyrazte ideálně každý den. Náročnějšímu sportu se věnujte minimálně dvakrát do týdne.
Odbourejte stres
Každé tělo dokáže ohromně oslabit nadměrný stres. Jestliže je to i váš případ, měli byste se snažit odbourat jeho příčinu. Někdy může pomoci obyčejný rozhovor s blízkou osobou nebo návštěva psychiatra, jindy je nutné podniknout ráznou životní změnu.