Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Alopecie (ztráta vlasů) je další zátěží, a to nejen pro pacienta, ale i pro jeho rodinu a přátele - vzhled je neustálou připomínkou onemocnění a jeho léčby, často ještě značnou dobu po ukončení chemoterapie. Vypadávání vlasů není jen kosmetický problém, ale znamená i potenciální psychické strádání pacienta, které nelze podceňovat. Pozitivní vliv zachování vlasů je podpůrným prvkem v procesu léčby pacientů.
Ústav radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce nabízí řešení v podobě tzv. chladící čepice. Tuto novinku, kterou má Nemocnice Na Bulovce zatím jako jediné státní zdravotnické zařízení v České republice, včera využila první pacientka. „Doufám, že mi vlasy alespoň částečně zůstanou,“ přeje si bývalá zdravotní sestřička Jaroslava, která trpí rakovinou prsu.
Čtěte také: Varovné příznaky rakoviny děložního čípku
Přístroj DigniCap pomáhá pacientům předcházet ztrátě vlasů působením chemoterapie. Laicky řečeno, jde o chladicí čepici, která se využívá v průběhu aplikace chemoterapie.
„Ochladí se pokožka, dojde ke zpomalení metabolismu a vlasový kořínek, který je v tuto chvíli zavřený, nepřijímá to cytostatikum. Touto novou technikou jsme schopni zabránit ztrátě vlasů buďto úplně nebo alespoň částečně, takže žena nepřijde o všechny vlasy, nepotřebuje paruku a doba úpravy, kdy žena vypadá stejně jako předtím je mnohem kratší. Takže je to obrovská psychická podpora pro pacientku a důležité je, že to nijak nesnižuje účinnost té chemoterapie,“ popisuje radiační onkoložka Lucie Reifová.
„Cytostatika, která se podávají na karcinom prsu, tak skoro všechna jsou spojena se ztrátou vlasů. Pro ženu jsou její vlasy natolik zásadní, že to může vést i ke ztrátě sebeidentifikace. Pro některé ženy je ztráta vlasů často takový stres, že mnohdy raději odmítnou nejúčinnější chemoterapii. Nyní bude možné kadeře při léčbě ochránit,“ říká primář Ústavu radiační onkologie Miloslav Pála.
Čtěte také: Rakovina hlavy a krku - lidé provázející příznaky podceňují
Systém se v některých západních zemích – Německo, Belgie, Skandinávie – užívá již od roku 2010. Dle údajů výrobce statisticky u 85 % pacientů vypadá méně než 50 % vlasů (což je bráno jako hranice viditelnosti prořídnutí) a nepotřebují paruku během terapie.
„Tato technika je ve světě již odzkoušená, několik let jsme se snažili tuto léčbu nabídnout a nyní jsme tedy první státní nemocnicí v České republice, která tento způsob nabízí,“ dodává ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská.
Léčbu pojišťovny nehradí. Hodina s „čepičkou“ vyjde na 400 Kč. Celková částka tedy záleží na typu nádoru a počtu předepsaných chemoterapií. V mnoha případech ale vyjde aplikace DigniCapu finančně nastejno jako pořízení kvalitní paruky.
„Navíc ženám zůstanou jejich vlasy. A to pacientky v této těžké životní situaci opravdu oceňují. I psychická pohoda hraje velmi významnou roli v komplexní léčbě nádorového onemocnění,“ uzavírá onkoložka Lucie Reifová.
Další informace naleznete na www.therapymedical.cz