I když je tepre květen, milovníci opálené kůže už mají první opalování za sebou. Ti největší nadšenci už mají od zimy vyležený důlek v soláriu nebo v kapse letenku třeba do Egypta. Než se vrátí sluníčko, můžete využít čas a nachystat si pro svou kůži patřičnou ochranu.
Je jedno, jestli poprvé ulehnete na hotelovou pláž, trávník u rybníka za vsí nebo vystavíte svou kůži paprskům na celodenním výletě na kolech. Vždy při byste měli být natřeni kvalitním krémem s přiměřeným ochranným faktorem. Podle doporučení MUDr. Miroslavy Pelechové, primářky z pražského Ústavu lékařské kosmetiky byste se měli chránit i do práce, pokud se při ní pohybujete venku na sluníčku. "Do kanceláře se samozřejmě mazat nemusíte. I v teplých letních dnech stačí pro občasný pohyb na sluníčku ve městě použít třeba jen tyčinku na rty s UV faktorem, kosmetiku či běžný denní krém, který ho obsahuje," říká lékařka. Takové přípravky mají ovšem faktor nižší – tak kolem 5. "Jiné to je v případě povolání, které jsou vystaveny slunci celý den. Ti by měli kůži ošetřovat stejně, jako kdyby se chystali na pláž. Podle svého fototypu by si měl pak každý vybrat přípravek s faktorem mezi 15 – 30 a v případě opravdu světlých typů bych se nebála i přípravků s faktorem nad 50," dodává MUDr. Pelechová.
Ještě přísnější pravidla platí, jestliže se na sluníčko chystáme i s malými dětmi. Taková rodinná dovolená u moře může hned první den skončit velkým brekem a probdělou nocí, pokud velmi citlivou dětskou pokožku neuchráníte před nadměrným slunečním zářením. "Děti nenechávejte na sluníčku mezi 11. a 15. Hodinou, vždy je namažte speciálním dětským přípravkem s vysokým faktorem a dohlédněte, aby měli čepici a sluneční brýle," radí lékařka.
Ale ani opravdu kvalitní ochrana neznamená, že můžete být na sluníčku celý den. "Přípravky nejsou vyráběné proto, abyste se mohli celý den vystavovat slunci, ale proto, abyste mohli být v klidu, pokud musíte být na sluníčku. Jejich UV faktor umožní, že se znásobí délka bezpečného vystavení kůže UV záření. Jestliže víte, že byste se bez něj za 10 minut spálili, pak s faktorem 10 NEJSTE chráněni desetkrát déle, tedy 100 minut," varuje primářka Pelechová.
A proč jsme radili, abyste si vzali s sebou i budík? Jednak proto, aby vás upozornil, jak dlouho už jste na sluníčku a pak hlavně také na to, že je čas se znovu namazat. "Důležité je nejen to, abyste se poprvé namazali asi půl hodiny před pobytem na slunci a pak znovu podle toho, zda chodíte do vody či pod sprchu. Nátěr by se měl opakovat asi po dvou hodinách," upozorňuje lékařka.
A jak si kůži ošetřit v případě, že se přece jen spálíme?"Po osprchování ošetřete kůži přípravky typu AFTE SUN. Současně na hodně pálící zóny můžete přikládat obklady z vychlazeného čaje. Doporučuji také vzít si alespoň jeden aspirin. Je třeba upravit pitný režim-pravidelně více tekutiny - ať čaj,nebo vodu. Měli byste zvládnout asi cca 2 litry za večer. Kůži během večera opakovaně zvláčňujte přípravkem po slunění. Druhý den se pak striktně ukliďte do stínu, dodržujte pitný režim (tekutiny jen nealko), používejte nadále ochranný faktor, a ten obnovujete každé 2-3 hodiny. Rozhodně platí se NESLUNIT NA PŘÍMÉM SLUNCI," opět varuje primářka.
Vždy, když se vystavujete přímému slunečnímu záření, je dobré si uvědomit, že kůži poznamenává jeho působení. Zejména složka UVA záření působí dlouhodobě nevratné změny v kvalitě imunitní reaktivity naší kůže. "Právě ta pak způsobuje postupné oslabení sebe obnovovací schopnosti kůže. Samozřejmě se tak zvyšuje možnost malignizace pigmentových projevu na kůži. Nezapomínejme, že maligní melanom je jeden z nejzáludnějších nádorů obecně a jeho výskyt v populaci stále stoupá. Proto si pojďme užívat všech aktivit ve venkovním prostředí, ale jen s vhodně zvoleným ochranným faktorem. "Negrilujme se" ve jménu kultu snědé kůže,"uzavírá MUDr. Pelechová.
Odpovědi na další otázky najdete na chatu s MUDr. Pelechovou.
Komerční sdělení
Přidat nový komentář