Možná jste se už setkali s letáky o Bance pupečníkové krve, nebo o soukromých zařízeních, která nabízejí uložení krve do archivu.
Asi jste se už setkali s letáky o Bance pupečníkové krve, ale také možná o soukromých zařízeních, která nabízejí uložení této krve do archivu. Tyto společnosti argumentují tím, že dětské tělo neodmítne při transplantaci svou vlastní krev, ale také mluví o budoucnosti, kdy bude teoreticky možné léčit kmenovými buňkami pupečníkové krve i cukrovku nebo roztroušenou sklerózu.
Když si Eva Šindelářová vybírala porodnici, ve které by se měl narodit její syn, řídila se mimo jiné i tím, jestli v té které nemocnici umí lékaři odebírat pupečníkovou krev. „Několikrát jsem o ní četla a říkala jsem si, proč ne? Od svých devatenácti let dávám dvakrát do roka krev, proč bych tedy nemohla takovýmto způsobem pomoci nějakému nemocnému dítěti?“ V osmém měsíci a ještě jednou před porodem její krevní testy ukázaly, že je zdravá a že se její syn může stát dárcem. Pak už vše probíhalo rychle:“Porod byl celkem hladký a samotného odběru jsem si skoro nevšimla.“ Není divu, jelikož lékaři dokáží po porodu z pupeční šňůry a placenty získat krev do pěti minut. K tomu tento zákrok nebolí maminku ani dítě.
Leukémie, anémie, imunitní a metabolické poruchy, to všechno se dá pomocí transplantace pupečníkové krve léčit. Z jejích kmenových buněk, jakýchsi krevních prabuněk, se v těle nemocného dítěte začnou vytvářet nové červené a bílé krvinky a krevní destičky. Bílé krvinky dárce dokonce umí najít a zničit zhoubné krevní buňky. Právě této schopnosti se využívá v boji proti leukémii.
Dáme-li ale dítěti vlastní pupečníkovou krev, s vrozenými chorobami nemá šanci soupeřit. Vrozenou vadu metabolismu nebo imunity má totiž jednou provždy zapsanou ve své genetické výbavě. Vlastní pupečníková krev se dá použít u dětí, které se léčily s jinou než krevní rakovinou. Silná protinádorová léčba jim zničila kostní dřeň natolik, že už by neměli životně důležité krvinky, které by přenášely kyslík. „V takovém případě se dá vlastní pupečníková krev použít,“ říká Petr Sedláček, primář transplantační jednotky Kliniky dětské hematologie a onkologie v Motole. Zároveň však dodává, že u dětí těžších než osm kilogramů se dá stejně tak použít i jejich kostní dřeň, která se může odsát kdykoli bude třeba.
Přidat nový komentář