Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Chcete pupečníkovou krev darovat, nebo schovat pro svou rodinu?

(Mf Dnes Hana Matoušková | přečteno: 14918x )

Možná jste se už setkali s letáky o Bance pupečníkové krve, nebo o soukromých zařízeních, která nabízejí uložení krve do archivu.

shutterstock.com

Asi jste se už setkali s letáky o Bance pupečníkové krve, ale také možná o soukromých zařízeních, která nabízejí uložení této krve do archivu. Tyto společnosti argumentují tím, že dětské tělo neodmítne při transplantaci svou vlastní krev, ale také mluví o budoucnosti, kdy bude teoreticky možné léčit kmenovými buňkami pupečníkové krve i cukrovku nebo roztroušenou sklerózu.

Když si Eva Šindelářová vybírala porodnici, ve které by se měl narodit její syn, řídila se mimo jiné i tím, jestli v té které nemocnici umí lékaři odebírat pupečníkovou krev. „Několikrát jsem o ní četla a říkala jsem si, proč ne? Od svých devatenácti let dávám dvakrát do roka krev, proč bych tedy nemohla takovýmto způsobem pomoci nějakému nemocnému dítěti?“ V osmém měsíci a ještě jednou před porodem její krevní testy ukázaly, že je zdravá a že se její syn může stát dárcem. Pak už vše probíhalo rychle:“Porod byl celkem hladký a samotného odběru jsem si skoro nevšimla.“ Není divu, jelikož lékaři dokáží po porodu z pupeční šňůry a placenty získat krev do pěti minut. K tomu tento zákrok nebolí maminku ani dítě.

Leukémie, anémie, imunitní a metabolické poruchy, to všechno se dá pomocí transplantace pupečníkové krve léčit. Z jejích kmenových buněk, jakýchsi krevních prabuněk, se v těle nemocného dítěte začnou vytvářet nové červené a bílé krvinky a krevní destičky. Bílé krvinky dárce dokonce umí najít a zničit zhoubné krevní buňky. Právě této schopnosti se využívá v boji proti leukémii.

Dáme-li ale dítěti vlastní pupečníkovou krev, s vrozenými chorobami nemá šanci soupeřit. Vrozenou vadu metabolismu nebo imunity má totiž jednou provždy zapsanou ve své genetické výbavě. Vlastní pupečníková krev se dá použít u dětí, které se léčily s jinou než krevní rakovinou. Silná protinádorová léčba jim zničila kostní dřeň natolik, že už by neměli životně důležité krvinky, které by přenášely kyslík. „V takovém případě se dá vlastní pupečníková krev použít,“ říká Petr Sedláček, primář transplantační jednotky Kliniky dětské hematologie a onkologie v Motole. Zároveň však dodává, že u dětí těžších než osm kilogramů se dá stejně tak použít i jejich kostní dřeň, která se může odsát kdykoli bude třeba.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jana
1x

Myslím, že odsávat kostní dřeň nemocnému dítěti je dost riskantní, nebylo by lepší mít připavenou pupečníkovou krev?

Evule

Neříkáte tady úplnou pravdu, objektivnější by bylo přiznat, že vlastní pupečníková krev je velmi dobře použitelná jednak v léčbě autoimunitních chorob, jako je např. roztroušená skleróza, dále v léčbě celé řady hematologických malignit, jako jsou např. nehodgkinské lymfomy a také u nádorů dětského věku, jako jsou meduloblastomy, neuroblastomy a retinoblastomy. Dokonce i v případě leukémie už byla vlastní pupečníková krev úspěšně použita. Leukémií je totiž mnoho typů a původ nemoci není jednoznačně známý. Je zvažována jednak určitá vrozená predispozice, ale aby se nemoc mohla rozvinout, je potřeba dalších, zatím většinou neznámých faktorů (např. vliv chemických látek), které vedou ke "spuštění " nemoci. Z tohoto tedy vyplývá, že tvrzení o leukémii jako o nemoci a priori zakódované v kmenových buňkách je přinejmenším zavádějící.Navíc, jak řekl při rozhovoru na rádiu Impuls pan dr. Kobylka, v současnosti je pomocí pupečníkové krve léčitelných kolem 60 nemocí a s přibývajícími poznatky lékařské vědy se toto číslo bude dále zvyšovat. Rovněž se zde zmínil o pravděpodobném použití kmenových buněk z pupečníkové krve při léčbě nemocí jako je cukrovka a Parkinsonova nemoc, u nichž dochází v průběhu života ke zničení důležitých buněk, které produkují látky (např. hormony, neurotransmitery ap.), nezbytné pro správné fungování organizmu. U těchto onemocnění bude možné použít pouze vlastní buňky. Cizí by v tomto případě byly zničeny imunitním systémem pacienta. Z tohoto pohledu se mi jeví jako rozumné nechat si svoji pupečníkovou krev pro sebe.

Magda

My jsme si nechali odběr o Cordbloodcentra, stálo nás to necelých deset tisíc. Je dobře, že snížili cenu, teď si pupečníkovou krev bude moci dovolit víc rodičů. To podle mě taky podpoří výzkum v této oblasti.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 9. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

79%
21%
Zatím hlasovalo 136 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak na úspěšné kojení od A do Z

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...

Pátá nemoc vyrážka čím mazat

Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce