Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Pokud ale nežijete na samotě u lesa, bohužel se během větrání do vaší domácnosti dostávají kromě kyslíku také různé nečistoty, smog, pyl a další nechtění hosté. Pro kvalitnější vzduch v místnosti tak potřebujete něco, co jej profiltruje a nechá v něm jen to dobré. A právě k tomu slouží čističky vzduchu, které v kombinaci s vhodným filtrem zlepší váš každodenní život.
Jak vybrat čističku vzduchu?
Vzhledem k tomu, že na trhu existuje mnoho variant čističek, je třeba si před nákupem promyslet, jaké jsou vaše požadavky a potřeby. Především zapřemýšlejte nad tím, ve které místnosti bude nejužitečnější. Potřebujete jí spíše v ložnici, dětském pokoji, obýváku či kuchyni? Velikost pokoje je důležitá, když vybíráte objem a sílu filtrace.
Jak čistička vzduchu funguje? Přístroj pracuje tak, že do sebe nasává vzduch z místnosti. Ten pak prochází filtračním systémem a je vypouštěn zpět do místnosti. Aby byl tento proces účinný, musí mít čistička dostatečný výkon.
Zaměřte se proto na údaj „maximální vzduchový výkon“ – měl by být 2 × - 3 × větší než objem pokoje. Vypočítejte objem místnosti (m2 vynásobte výškou pokoje). Výsledek vynásobte dvěma nebo třemi a získáte hodnotu, podle které se můžete řídit. Pamatujte ale na to, že u alergiků by měl být objem až čtyřnásobný.
Pokud nevíte, kde naleznete dostatečný výběr, doporučujeme čističky vzduchu od specialisty Vzdušín.cz, mezi nimiž naleznete přístroje vhodné jak pro menší, tak i rozlehlejší místnosti.
Usnadněte si život s kuřákem
Pokud žijete s kuřákem nebo jste sami jedním z nich, jistě víte, jak je těžké zbavit se cigaretového kouře. Tolerujete-li kouření v bytě, je více než vhodné zakoupit čističku vzduchu s uhlíkovým filtrem. Ten zvládne zachytávat různé nepříjemné pachy a je tak vhodný i do kuchyně k přefiltrování zápachu, který nezachytí digestoř.
Skvělý pomocník pro alergiky
Alergici se bez čističek vzduchu téměř neobejdou. Pokud bojujete s alergií na pyl, klasické větrání oknem na jaře či v létě nepřipadá v úvahu. Nepomůžete si ani, pokud máte alergii na plísně – při podzimním vlhku se k vám dostanou tak jako tak. A pokud trpíte alergií na prach a roztoče, ty bohužel oknem ven nevyletí.
Volbou číslo jedna každého alergika by měly být jednotky s HEPA filtry. Dokáží zachycovat i částice o velikosti 0,3 mikronu, zachytí tedy opravdu ten nejjemnější prach, pyl, a dokonce i viry či plísně. Antibakteriální filtry s částicemi stříbra jsou pak ideálními pomocníky při ničení bakterií ve vzduchu. Za zvážení stojí také technologie ultrafialového záření, protože dokáže zabíjet viry, bakterie, plísně a další mikroorganismy.
Nezapomeňte na ionizátor!
Abyste po přefiltrování ovzduší jeho čistotu přímo cítili, doporučujeme čističku vzduchu s ionizátorem. Ten neutralizuje kladné ionty a naopak zaplňuje místnost negativně nabitými ionty. Vzduch je pak nabitý podobnou energií jako při dešti nebo bouřce a díky tomu je příjemný a lze říci „dýchatelnější“.
Takto obohacený vzduch má pozitivní vliv na naši náladu, zlepšuje krevní oběh, stimuluje funkci mozku a dokonce přispívá k celkové regeneraci organismu. Pokud často doma nebo v kanceláři trpíte na bolesti hlavy či závratě a máte problémy se soustředit, může to být kvůli vyššímu výskytu kladných iontů. V takové chvíle je ionizátor téměř nezbytný.
Při výběru máte nad čím přemýšlet. V mnohém si ulevíte, pokud se obrátíte na odborníky. Poradí vám s takovými drobnostmi, jako například jakou maximální hlučnost přístroje zvolit do ložnice nebo jak probíhá výměna filtrů.