Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Do nemocnice nééééé ….
Každý rodič se obává okamžiku, kdy jeho dítě musí do nemocnice. Představa, že dítě spící s vámi každou noc v manželské posteli a brečící hned, jakmile odejdete do vedlejší místnosti nebo na záchod, ponecháte několik dní v cizím prostředí, děsí nejednu matku i otce.
Je-li hospitalizace opravdu nevyhnutelná, nezbývá než zanechat plačícího potomka v péči zdravotníků a přát si, aby se dítě co nejdříve uzdravilo a vrátilo do vaší náruče. Zodpovědnost za dítě v nemocnici přebírá zdravotnický personál a vy se možná ptáte: „Má hospitalizované dítě nějaká práva, nebo je teď vydáno na milost a nemilost bílým plášťům?“
Ano, léčba dítěte je na prvním místě, ale pokud je to možné, měla by být dodržována i jeho práva, vyjádřená v dokumentu Charta práv dítěte v nemocnici. Pokud jste o její existenci neslyšeli, můžete se s ní nyní seznámit. Pokud máte zkušenosti s jejím dodržováním v českých nemocnicích, zajímá nás váš názor a vaše zkušenosti. Zapojte se do diskuse! A abychom toto vážné téma trochu odlehčili, vyzýváme vás slovy jedné nejmenované zasloužilé předlistopadové spisovatelky.
Nemlčte, matky!
Jsme každým nervem
spjaty s celým světem,
cévami všemi
prorůstáme zemi, od pólu k pólu …
Mír – mír –
chceme dětem
chléb i růže.
Charta práv dítěte v nemocnici
Děti mají být do nemocnice přijímáni jen tehdy, pokud péče kterou vyžadují, nemůže být stejně dobře poskytnuta v domácím ošetřování nebo při ambulantním docházení.
Děti v nemocnici mají právo na neustálý kontakt se svými rodiči a sourozenci. Tam, kde je to možné, mělo by se rodičům dostat pomoci a povzbuzení k tomu, aby s dítětem v nemocnici zůstali. Aby se na péči o své dítě mohli podílet, měli by rodiče být plně informováni o chodu oddělení o povzbuzováni k aktivní účasti na něm.
Děti a nebo jejich rodiče mají právo na informace v takové podobě, jaká odpovídá jejich věku a chápání. Musejí mít zároveň možnost otevřeně hovořit o svých potřebách personálem.
Děti a nebo rodiče mají právo poučeně se podílet na veškerém rozhodování ohledně zdravotní péče, která je jim poskytována. Každé dítě musí být chráněno před všemi zákroky, které pro jeho léčbu nejsou nezbytné, a před zbytečnými úkony podniknutými pro zmírnění jeho fyzického nebo emocionálního rozrušení.
S dětmi se musí zacházet s taktem a pochopením a neustále musí být respektováno jeho soukromí.
Dětem se musí dostávat péče náležitě školeného personálu, který si je plně vědom fyzických i emocionálních potřeb dětí každé věkové skupiny.
Děti mají možnost nosit své vlastní oblečení a mít s sebou v nemocnici své věci.
O děti má být pečováno společně s jinými téže věkové skupiny.
Děti mají být v prostředí, které je zařízeno a vybaveno tak, aby odpovídalo jejich vývojovým potřebám a požadavkům a aby zároveň vyhovovalo uznaným bezpečnostním pravidlům a zásadám péče o děti.
Děti mají mít plnou příležitost ke hře, odpočinku a vzdělání, přizpůsobenou jejich věku a zdravotnímu stavu.
Tento dokument vychází z textu Charty práv dětských pacientů organizace "National Association for the Welfare of Children in Hospital" (NAWCH) se sídlem v Londýně.
Materiál v tomto znění podpořila Centrální etická komise MZČR.
Přidat nový komentář