Trombózou rozumíme vznik krevní sraženiny, trombu, uvnitř uzavřeného krevního oběhu, nejčastěji v jeho žilní části. Důsledkem trombózy může být v nejhorším i smrt.
Nejrizikovější skupinou cestujících jsou klienti leteckých společností. Bylo zjištěno, že nejčastěji dochází ke vzniku krevní sraženiny a jejímu vmetnutí do plic u cestujících dálkových přeletů v levnějších oddělení letadla (Economy Class), kde je prostředí velmi stísněné. Proto novináři tento zdravotní problém nazvali „Syndromem turistické třídy“.
Mezi rizikové skupiny cestujících dálkových letů patří těhotné ženy, ženy těsně po porodu a v šestinedělí, ženy užívající hormonální antikoncepci, starší chronicky nemocní cestující především s nemocným srdcem a zhoubným onemocněním a cestující krátce po nemoci a po úrazu. Víc o riziku trombozy najdete i zde.
Jak tady snížit riziko vzniku tromboembolické nemoci? Doporučení lze shrnout do dvou bodů podpořit v mezích možností žilní návrat a hodně pít. V praxi to znamená:
- mít do dopravního prostředku náhradní vzdušné přezůvky a volné ponožky
- během jedné hodiny cvičit s prsty na nohou 5 – 10 minut
- vsedě se protáhnout a napnout a povolit břišní svaly, srovnat páteř
- měnit polohu dolních končetin tak,aby byly co nejvýše a měnit úhel ohnutí kolen
- projít se každou hodinu 1 až 2 krát
- doplňovat tekutiny neslazenými nealkoholickými nápoji, alespoň 1 litr na 2 hodiny letu. Ideální jsou minerální vody a čaj.
připraveno s využitím článku Doc. MUDr. B. Semiginovského, DrSc.
Přidat nový komentář