Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Cestovní lékárničku sbalte na míru

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4444x )

Nic nezničí vysněnou dovolenou tak účinně, jako zdravotní potíže. Buďte na ně připraveni a před cestou si dobře připravte cestovní lékárničku. Když je správně vybavená, může se stát dovolenkovým pokladem. Myslete včas na léky na předpis, ty nahradíte nejhůř.

shutterstock.com

Před náročnější cestou mimo civilizaci počítejte s návštěvou praktického lékaře. Můžete potřebovat léky, které jsou dostupné jen na recept, upozorňuje předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka. Platí to například o antibioticích, antibiotických mastech i některých lécích na spaní.

Univerzální řešení neexistuje

Zapomeňte na to, že do kufru narychlo přihodíte lékový balíček, s kterým jste v zimě cestovali na hory, nespoléhejte ani na zásoby spolucestujících. Cestovní lékárničku je důležité připravit sobě na míru. Záleží na individuálních potížích, cestovním týmu, destinaci i chystaných aktivitách.
Jinou lékárničku si pořídí sportovec do hor, jinou rodina s dětmi do resortu k moři, jinou lidé jezdící na kolech po Čechách. Jednoduché osnovy se ale může držet každý.

1. Pravidelně užívané léky

Zní to jako samozřejmost, ale podle MUDr. Šonky se to bohužel běžně stává. Denně užívané léky si lidé nechají doma. Předcházejte tomu a vložte si je včas do zavazadla. Pilulku, kterou máte polknout v den odjezdu, raději odstřihněte z platíčka a nechte stranou. Bez svých léků se na dovolené obejdete těžko a jejich shánění vám může prázdniny pokazit.

Rozhodně také přibalte léky, po kterých doma saháte často. Někdo trpí na opary, někdo na zácpu, někdo má jiné obtíže. Třeba zácpa bývá cestovní obtíží mnoha žen. Změní prostředí a pak celé dny s napětím chodí kolem toalety. Doma banalita, ale na cestách bez léku velká nepříjemnost.

2. Alergie

V cestovní lékárničce nesmí chybět léky na alergii, jak gely na kůži, tak tablety nebo sirupy pro vnitřní užívání. Podle MUDr. Tomáše Rohovského z brněnské alergologie a imunologie Hornmed s sebou alergik musí mít všechny léky, které bere dlouhodobě, i ty pro dočasné obtíže. To obvykle bývají úlevový inhalátor a oční nebo nosní kapky.
„Pro strýčka Příhodu by asi každý i nealergický člověk měl mít k dispozici na dovolené volně prodejné antihistaminikum v tabletách, například Zyrtec nebo Xyzal, a nějaké oční kapky proti alergii,“ vypočítává MUDr. Rohovský. Na projevy kožní alergie doporučuje Fenistil.

Lékárna.cz může nabídnout nepřeberné množství účinných přípravků a preparátů pro léčbu i snadnější život s alergií.

3. Bolest, teplota a nachlazení

Tradiční léky na teplotu a bolest jsou asi tím prvním, po čem při balení cestovní lékárničky sáhneme. Lépe je mít při ruce jak ty s obsahem paracetamolu, tak s ibuprofenem. Paracetamol doporučuje MUDr. Šonka jako lék první volby při horečce, naopak přípravky s ibuprofenem jsou podle něj vhodnější při potížích vyvolaných zánětem.
„V případě potřeby je lze i kombinovat, ale doporučuji dodržet alespoň čtyřhodinový odstup mezi jednotlivými dávkami,“ dodává MUDr. Šonka.

Volba konkrétního preparátu záleží i na tom, kdo ho bude užívat. Když má někdo nemocná játra, nebude užívat paracetamol. Pokud má zase problémy se žaludkem, není vhodné dávat mu ibuprofenPro děti nezapomeňte přibalit dětské varianty analgetik. Lahvičky se sirupy sice zaberou ve srovnání s tabletami docela dost místa, ale děti tekuté léky mnohem snáz polknou.

I na dovolené dovedou potrápit rýma, kašel a bolest v krku. Způsobují je hlavně přechody mezi interiérem s klimatizací a venkovním vedrem. Zvolte svůj oblíbený lék v dospělé i dětské variantě.

4. Zažívací potíže a cestovní nevolnost

Kinedryl je po generace záchranný prostředek všech rodičů, jimž děti zvrací v autě. Dospělí mohou sáhnout také po žvýkačkách proti nevolnosti. Obě varianty jsou osvědčené a fungují při cestování autem, letadlem i lodí.

Pro případ zažívacích potíží je dobré mít v zavazadle tradiční živočišné uhlí, je však potřeba počítat s tím, že sníží účinnost dalších zároveň užívaných léků.

Zavedeným prostředkem proti urputným průjmům bývá lék Endiaron, ten však aktuálně na trhu chybí. Zkušený lékárník ho však dovede nahradit.
„Doporučila bych Enterol, Hydrasec a Smectu,“ říká PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice a lékárnice online poradny Lékárna.cz. Zde je také možné uvedené léky zakoupit.

Při cestách do letovisek typicky v Egyptě je podle MUDr. Šonky jednodušší spolehnout se na zásoby místních lékárníků.
„Tamní směs patogenů je jiná než v České republice a když máte cestovatelský průjem, poradí vám tam každý lékárník. Antimikrobiální preparát je tam volně prodejný a funguje výborně,“ popisuje MUDr. Šonka.

5. Odřeniny a úrazy

Povinnou výbavou cestovních lékárniček bývají prostředky na ošetření ran – dezinfekce, náplasti, obvazy, nůžky a pinzeta. Na hory a pěší turistiku přibalte náplasti na puchýře. Chybět by nemělo pružné obinadlo na případný výron a masti na bolestivé svaly a otoky, například Voltaren. K užitku může být také antibiotická mast.
„Různé oděrky a poranění se v teplejším klimatu hůř hojí,“ vysvětluje MUDr. Šonka.

6. Péče o kůži a oči

Hlavně k vodě je nezbytností kvalitní opalovací kosmetika – krémy s vysokým UV faktorem, mléka po opalování a pro jistotu ještě pěny s obsahem panthenolu, kdybyste to na sluníčku přehnali.
„Pro lidi s citlivou pokožkou a děti bych volil klidně ochranné faktory kolem 50,“ uvádí MUDr. Šonka.

Vyberte si vhodný krém na opalování, zklidňující přípravky po opalování nebo doplňkovou péči na Lékárna.cz.

Pokud se u moře hodně potápíte, je dobré vzít s sebou kapky do uší a očí. Krom toho se vždycky hodí repelent proti komárům a klíšťatům a dezinfekční gel nebo dezinfekční ubrousky.

7. Dobrodruzi a exotika

Cesta do Asie, Latinské Ameriky, Afriky nebo náročnější cestovatelské expedice budou vyžadovat pečlivější přípravu lékárničky. Při cestách s dlouhými lety se podle MUDr. Šonky mohou hodit prášky na spaní, a v lékárně bez předpisu dostanete jen slabší přírodní preparáty. Ze své lékařské praxe Šonka ví, že baťůžkáři a dobrodruzi si chodí před cestou pro antibiotika.
„Není to ideální, ale v některých případech je to asi bohužel jediná cesta. Když neznám původce nemoci, volím širokospektrální antibiotika.“

Při cestách do rizikových oblastí s výskytem malárie si můžete nechat od lékaře předepsat antimalarika. Podle MUDr. Šonky se bude při výběru léku řídit mapami, které vydává Světová zdravotnická organizace, protože ne všude fungují stejné preparáty.
„Lék si v tomto případě hradí kompletně pacient,“ uzavírá MUDr. Šonka.

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Pátá nemoc vyrážka čím mazat

Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Jak na úspěšné kojení od A do Z

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce