LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.
Byla použita speciální endoskopická kamera a nástroje, které byly zavedeny do pacientčina hrudníku pouze šesti vpichy o velikosti jednoho centimetru.
Dvaašedesátileté pacientce odstranili kardiochirurgové takzvanou fibrilaci síní, tedy složitou srdeční arytmii, která může mít pro nemocného vážnější zdravotní důsledky a může vést až k rozvoji srdečního selhání.
Operaci, která je velmi šetrná k pacientovi, provedli lékaři Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.
Podle primáře Kardiochirurgické kliniky FNOL MUDr. Viléma Bruka jsou výhody této moderní metody nesporné. V první řadě je velmi šetrná k pacientovi, kterému po operaci zůstanou pouze tři centimetrové jizvičky na každé straně hrudníku. Tento přístup, který se odborně nazývá torakoskopický, také podstatně šetří čas. Operace se dá zvládnout během dvou až čtyř hodin. Jiné v Česku používané metody vyžadují minimálně čtyři, ale zpravidla více hodin pro samotný výkon.
Co je fibrilace síní?
Fibrilace síní je nejčastější poruchou srdečního rytmu a její výskyt neustále narůstá v důsledku stárnutí populace a úspěšné léčby jiných základních onemocnění srdce. Jako nejčastější srdeční arytmie postihuje fibrilace síní stále větší část populace a představuje v současné době rychle rostoucí klinický i sociálně-ekonomický problém. Výskyt tohoto onemocnění stoupá s věkem a v posledních třiceti letech došlo až k trojnásobnému zvýšení počtu takto postižených pacientů. Fibrilace síní častěji postihuje muže než ženy a její vzestup se nedá vysvětlit pouze stárnutím populace a výskytem přidružených chorob. Hovoří se o nové epidemii 21. století. S narůstajícím věkem výskyt výrazně stoupá. U lidí ve věku pod 50 let je výskyt pouze 0,2 procenta, ve věkové skupině 50-80 let už 2-5 procent a u lidí nad 80 let pak 10 procent.