V období růstu a dospívání je optimální přívod nutričních faktorů velmi významný, protože ovlivňuje nejen vlastní vývoj dítěte, ale také jeho vztah k výživě. V tomto období dětský organismus prochází důležitými fázemi psychomotorického vývoje, postupuje vývoj kostry a dotváří se imunitní systém. Odpovídající skladba výživy je důležitá i pro psychický vývoj a schopnost dítěte učit se.
Lékaři bijí na poplach. České děti se stravují velmi nezdravě a už se to projevuje přímo na jejich zdravotním stavu. Hlavní viníci? Rodiče, kteří často nedbají na to, co jejich dítě jí, případně mu sami dávají nevhodná jídla. Na prvním místě jsou to sladkosti, dále hranolky, chipsy, hamburgry, ale také uzeniny.
"Za nejméně zdravý považuji fast food. Nejenže je toto jídlo velmi kalorické, ale je přímo nasáklé přepalovaným tukem. Děti ovšem po tomto jídle touží a někdy se na něm stávají závislými," uvedla obezitoložka Alexandra Moravcová z Kliniky dětí a dorostu pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
"Dnešní děti jedí nezdravě, je to vidět na tom, že přibývá dětí s obezitou a nadváhou," potvrdila Zuzana Urbanová z Kliniky dětí a dorostu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jen od roku 2000 se počet českých obézních dětí zdvojnásobil. Nejde přitom jen o obezitu, dětem toho hrozí mnohem více - nemoci srdce a cév, cukrovka, kratší život. Takové neradostné vyhlídky čekají v dospělosti, ovšem v relativně nízkém věku - mnohé z dnešních dětí, pokud se nenaučí jíst zdravěji.
Už dneska se přitom nekvalitní strava dá poznat při sledování jejich zdravotního stavu. Přibývá dětí, které mají vysoký krevní tlak, cukrovku, a navíc neubývá ani těch, co zápasí s vysokým cholesterolem. Jen v minimu případů přitom tyto potíže zdědily, za většinou z nich je nezdravý životní styl. Příklad? Tři čtvrtiny dospělých mají příliš vysoký cholesterol, tuk ucpávající cévy, a není proto divu, že stejná potíž trápí i děti. Důvodem bude zřejmě nadměrné používání živočišných tuků a nedostatek pohybu.
Zatímco obezita se projeví hned, ostatní potíže se začínají hromadit postupně - například již zmíněný cholesterol ucpávající cévy se v krvi ukládá celý život. Tedy už v dětství, ačkoli potíže může začít působit třeba o dvacet třicet let později. Podobné je to s vysokým krevním tlakem, za který může mimo jiné fakt, že děti dávají přednost hodně soleným jídlům.
Nelze přitom všechno svádět na to, že na děti ze všech stran útočí reklama, která jim nutí právě nezdravá jídla. Je sice pravda, že takové potraviny děti lákají. "Nejvíce záleží na tom, co jedí rodiče," uvedl Pavel Suchánek. Jinými slovy, záleží na tom, jak rodiče k jídlu přistupují, co a jakým způsobem jedí, a třeba i na tom, zda a jaké svačiny svým dětem dělají. "Zabírá to čas a je na to třeba myslet, ale vyplatí se to," soudí obezitoložka Václava Kunová ze společnosti Stop obezitě o domácí přípravě svačin. Podle ní je naopak zásadní chybou dávat dítěti peníze, aby si svačinu koupilo samo dle vlastního výběru.
Přidat nový komentář