Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Hamburger nebo knedlíky s masem a omáčkou jsou zhruba stejně škodlivé. Je v nich moc tuků a také bílé mouky.
Pokud budeme srovnávat českou kuchyni reprezentovanou knedlíkem, masem a omáčkou s hamburgerem, zjistíme, že jsou na tom podobně. Knedlík to je vlastně taková houska, maso - je karbanátek. V Česku se pije pivo, v USA kola. I kalorické hodnoty jsou podobné. V obou je hodně tuku.
Jak upozorňuje Pavel Suchánek, odborník na výživu z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny, problémem, který je možná ještě větší než tuku je ale spíše bílé pečivo, tím se myslí i knedlíky. Protože jsou stejně jako houska z bílé mouky, mají vysoký glykemický index. To způsobuje, že organismus je nasycen jen krátce a zároveň to zvyšuje chuť na sladké.
Česká kuchyně pak má podle Pavla Suchánka oproti té americké jednu nevýhodu a tou je všudypřítomné pivo. »Koly málokdo vypije více než půl litru, dát si ale k obědu dvě až tři piva, je docela běžné.«
Na druhou stranu, v typicky české restauraci nebývají v poledních menu příliš velké porce. Na to si stěžoval i dobrovolník v projektu »Super špek me« Karel Gustav Božan. Ten jedl celý měsíc výhradně v českých restauracích a bufetech. Mencla se totiž inspiroval filmem Super size me, jehož „hrdina jedl měsíc třikrát denně jen v McDonald´s.
Malé porce ale vedou k tomu, že si - zejména muži - objednávají dvojité knedlíky nebo se dojídají pečivem. Bílým pečivem s nevhodným glykemickým indexem.
I typicky české jídlo lze ale sníst, aniž byste se zcela prohřešili proti zásadám zdravé výživy. »Když si dáte knedlo-vepřo- zelo, dva knedlíky, hodně zelí a libové maso, tak je to v pohodě. Stejně jako když si dáte MacDonalda salát bez zálivky,« říká odbornice na hubnutí Iva Málková.
Přidat nový komentář