Vydávání povinného eReceptu v českých ordinacích funguje již necelý měsíc. Jak ukázal průzkum výrobce stomatologického softwaru XDENT, více než tři čtvrtiny českých pacientů možnost převzít si recept v elektronické podobě jednoznačně vítají. Nejčastěji je to kvůli úspoře času, snížení rizika ztráty receptu i většímu přehledu o předepsaných lécích. Převzetí prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávy by již nyní preferovala téměř polovina lidí.
To, že se lidé sžili s moderními technologiemi, dokazuje i vysoký zájem o eRecepty. Z čerstvého průzkumu výrobce stomatologického softwaru XDENT totiž vyplynulo, že více než 75 % českých pacientů vítá možnost získat od svého lékaře recept elektronickou cestou. I přesto, že je tento trend patrný především u mladé generace a s přibývajícím věkem postupně klesá, ani dnešní šedesátníci se k němu nestaví úplně skepticky, a to především kvůli pohodlí. V případě opakovacích receptů totiž nově nebude nutné, aby se osobně dostavili do ordinace.
Úspora času a snížení rizika ztráty receptu
Ze stejného důvodu jako šedesátníci oceňuje možnost převzít si recept v elektronické podobě necelých 40 % dotázaných, a to napříč všemi generacemi. Kvůli receptu na antikoncepci či alergii totiž nebudou muset od ledna navštívit ordinaci pokaždé, když jim dojdou léky, ale pouze prostřednictvím telefonu nebo e-mailu požádají o jeho zaslání. Díky moderním technologiím budou mít navíc recept prakticky stále u sebe, což minimalizuje riziko jeho ztráty a zároveň představuje druhý nejčastější důvod, proč Češi, v tomto případě více muži, eRecept vítají.
Ekologie i přehled o lécích
Důvodů, proč pacienti k eReceptu zaujímají převážně kladný postoj, je ale mnohem víc. Necelých 13 % z nich oceňuje také ekologickou stránku, tedy nižší spotřebu papíru v souvislosti s eReceptem. Další motivací je pak lepší přehled o předepsaných lécích. V chytrých aplikacích si totiž z pohodlí domova budou moci dohledat, kdy a jaký lék jim byl vydán. „Díky chytrým mobilním aplikacím jako je iklient, budou mít pacienti lepší kontrolu nad svým zdravím i ochranou osobních údajů. Na jednom místě najdou informace o předepsaných lécích, termíny preventivních prohlídek, ale i samotné eRecepty,“ říká Jiří Dušek, spoluzakladatel stomatologického softwaru XDENT.
Elektronický recept neznamená konec toho papírového
Téměř 60 % dotázaných by preferovalo převzetí receptu elektronicky už dnes. Jako nejpohodlnější cestu uvádí necelá čtvrtina lidí e-mail, jen o procento nižší oblibě se těší SMS zpráva a třetí příčku zaujímají mobilní aplikace. Ty mají silnou pozici zejména mezi muži a mladou generací. Zbylí pacienti, převážně z řad starší generace, kteří jsou věrni papírové podobě receptu, se nicméně nemusí obávat. Stále totiž i to bude způsob, jak si recept bude možné převzít - pouze pod novým názvem „průvodka“.
Jak funguje eRecept
- Lékař předepíše lék na elektronickém zařízení připojeném na internet.
- Pomocí centrálního úložiště e-receptů obdrží na předpis identifikační kód.
- Pacientovi může lékař předpis poslat například poštou, emailem, SMS zprávou, ale také předat ve vytištěné formě.
- Při výdeji léku lékárník načte kód získaný od pacienta, a přes centrální úložiště e-receptů získá informace o požadovaném léku. Ten také pacientovi vydá.
- Lékárník pošle informaci úložišti, že lék byl vydán. Přes registr může lékárník zjistit, zda pacient už nepřekročil omezené množství vydaného léku nebo zda nesplnil jiné podmínky výdeje, a lék nevydat.
- Informace o vydaném léku, o lékaři, který jej předepsal, o lékárníkovi, který jej vydal, a o pacientovi, který jej obdržel, se v registru uchovávají nejméně po dobu pěti let.
Jak dlouho platí eRecept?
Platnost eReceptu je stejná jako u „klasických“ papírových receptů. eRecept je lékařský předpis, pouze v elektronické podobě.
Obvyklá platnost receptu je 14 dní, existují však určité výjimky:
- antibiotika a chemoterapeutika: 5 kalendářních dní
- recept vystavený pohotovostní službou: 1 den následující po dnu jeho vystavení
- opakovací recept: 6 měsíců, nestanoví-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení, nejdéle však 1 rok od jeho vystavení