Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Příznaky černého kašle
Černý kašel (dávivý kašel neboli pertuse) je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacího ústrojí. V prvním stádiu nemoci se příznaky často podobají běžnému nachlazení či viróze. V pozdější fázi je onemocnění typicky provázeno záchvaty kašle trvajícími i řadu týdnů, mnohdy také zvracením, celkovým vyčerpáním a ztrátou váhy a ve vážných případech i dalšími komplikacemi, nejčastěji v podobě zánětu plic. Proto je černý kašel velmi závažné onemocnění zejména pro novorozence a kojence s neúplným očkováním, kteří nemají vyvinutý kašlací reflex a hrozí jim udušení. A i když je, například u dětí ve školním věku nebo dospělých, průběh černého kašle mírný a je provázen "jen" občasnými záchvaty kašle, může onemocnění výrazně omezit školní, pracovní, sportovní a společenské aktivity.
Povinné očkování proti černému kašli u dětí
Proti černému kašli jsou povinně očkováni kojenci, batolata i předškoláci. Ale kvůli vzrůstajícímu výskytu černého kašle v České republice, a to zejména u 9 - 15tiletých dětí, bylo v roce 2009 zavedeno další přeočkování mezi 10. a 11. rokem věku (proti děti narozené v roce 1999 a mladší).
Očkování proti černému kašli by měli zvážit ti, kteří mají v rodině miminko
Vzhledem k tomu, že ochrana po očkování postupně mizí, školáci, kteří "unikli" novému přeočkování proti černému kašli (ročníky narození 1998 a starší), a dospělí se mohou opět nakazit a rozšířit černý kašel ve svém okolí. To je obzvlášť závažné, pokud infekci přenesou na malé děti do jednoho roku, které ještě nemají dokončené očkovací schéma a tedy snáze onemocní. Miminka se černým kašlem nakazí právě od svých nejbližších – starších sourozenců, rodičů nebo prarodičů.
U školáků, kteří na přeočkování proti černému kašli nemají v rámci pravidelného očkování nárok, je možné k vakcinaci využít preventivní prohlídku ve 13 letech nebo přeočkování proti tetanu mezi 14. a 15. rokem. Místo samostatné vakcíny proti tetanu se mohou nechat očkovat kombinovanou vakcínou (záškrt, tetanus, černý kašel). Ta sice není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale jedna dávka stojí řádově stokoruny.
Přeočkování proti černému kašli touto vakcínou je dále vhodné pro rodiče i prarodiče novorozence, ideálně ještě před narozením miminka. Prodloužení ochrany proti černému kašli lze spojit s pravidelným přeočkováním proti tetanu, které je v Česku doporučováno za 10 až 15 let od poslední dávky očkování, využitím nehrazené kombinované vakcíny podobně jako u čtrnáctiletých dětí.
Myslíte si, že černý kašel je závažným problémem, nebo s ním máte osobní zkušenost? Zapojte se diskuse nebo nám napište!
Přidat nový komentář