Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Dalšími příznaky u dětí i dospělých mohou být:
- zácpa, zvracení, bolesti břicha, nadýmání, pálení žáhy, nafouklé bříško, neklid u dětí,
- hubnutí,
- menší vzrůst,
- deficit železa, vitamínu B12 nebo kyseliny listové nereagující na léčbu,
- únava, bolesti hlavy,
- bolesti kostí a kloubů,
- opožděný nástup puberty,
- vypadávání vlasů,
- kožní vyrážka (Duhringova choroba),
- osteoporóza,
- neplodnost, sklon k potratům,
- deprese a další.
Diagnostika celiakie probíhá ve dvou krocích. V prvním kroku je proveden odběr krve a zjišťovány endomysiální (EMA) a transglutaminázové (TTG) protilátky ve třídě IgA. Při pozitivním výsledku testu existuje vysoká pravděpodobnost, že testovaná osoba trpí celiakií. Stoprocentní jistotu však může dát pouze provedení biopsie sliznice tenkého střeva a laboratorní vyšetření nabraných vzorků, které je nezbytnou součástí stanovení diagnózy celiakie.
U dětí do dvou let mohou být změny na sliznici tenkého střeva způsobeny i jinými vlivy než celiakií (např. alergie na bílkovinu kravského mléka, virové a bakteriální střevní infekce, imunodeficitní stavy) a proto je nutné u těchto dětí biopsii ještě jednou zopakovat v pozdějším věku pro definitivní potvrzení diagnózy.
Biopsie střevní sliznice
Není třeba obávat se tohoto vyšetření. Cílem metody je získání střevní sliznice k dalším vyšetřením, které vyloučí nebo potvrdí podezdření alergie na lepek-onemocnění celiakii. Dítě přichází k přijetí 1 den před vyšetřením. Biopsie se provádí po nejméně 6-ti hodinovém lačnění a po podání premedikace na vyšetřovně RTG odddělení. Vlastní bioptická kapsle je velká asi jako fazolka, zavádí se přes jícen a žaludek do tenkého střeva, kde se odebere drobný vzorek sliznice, který se zasílá na další zpracování. Po vyšetření smí dítě za 2 hodiny pít, prvních 6 hodin dostává jen tekutou stravu, poté stravu kašovitou. Domů je dítě propuštěno po úplném odeznění premedikace ještě v den vyšetření večer.
U dospělých se vzorek sliznice odebírá tenkým a plně ohebným endoskopem. Výkon se provádí nalačno s použitím vhodného sedativa. Odběr vzorků je nebolestivý, trvá většinou do 10 minut a nepřináší vyšetřované osobě prakticky žádná rizika. Mikroskopické vyšetření biopsie dovoluje nejen stanovit bezpečně diagnózu, ale posoudit také tíži postižení střevní sliznice, které je podkladem pro určení klinické formy choroby a její pravděpodobné prognózy.
Krevní testy i biopsie sliznice tenkého střeva musí být provedeny v době, kdy je lepek pravidelnou součástí stravy vyšetřované osoby. Po určité době dodržování bezlepkové diety dochází totiž k zahojení sliznice tenkého střeva a vyšetřované protilátky se vrací do normálních hodnot.
Které potraviny obsahují lepek?Lepek je obsažen v pšenici, žitu a ječmeni a v potravinách z nich vyrobených. Oves lepek neobsahuje, ale často je, např. při zpracování, znečištěn lepkem z ostatních obilovin a není proto v České republice považován za bezlepkovou potravinu.
Jaké jsou následky neléčené celiakie?
Změny na sliznici tenkého střeva způsobené celiakií zhoršují vstřebávání živin z potravy, z čehož mohou vyplývat pro nemocného závažné následky:
- zhoršené vstřebávání cukrů a tuků může způsobovat u dospělých hubnutí, u dětí neprospívání, únavu a nedostatek energie,
- nedostatek živin může mít vliv na psychomotorický vývoj dítěte a vývoj poznávacích funkcí,
- nedostatek železa, vitamínu B12 a kyseliny listové v organizmu může způsobovat anémii,
- nedostatek vápníku a vitamínu D může způsobovat osteoporózu,
- nedostatek vitamínu K může v některých případech způsobovat poruchy srážlivosti krve,
- u žen může neléčená celiakie vést k neplodnosti a k potratům,
- u nemocných celiakií se častěji vyskytují jiná autoimunitní onemocnění, např. cukrovky 1. typu, autoimunitní poruchy štítné žlázy, primární biliární cirhóza a další,
- nemocní celiakií častěji trpí na neurologické problémy, např. epilepsii, schizofrenii, poruchu koordinace pohybu a další,
- neléčená celiakie zvyšuje riziko rozvoje zhoubných nádorů zažívacího ústrojí.