Podívejme se ale na druhou funkci kódu čísel E a to funkci informační. Potravinová legislativa ukládá výrobcům také povinnost informovat své spotřebitele, jaké suroviny byly pro ten který výrobek použity...
Celiakie je autoimunitní onemocnění, které se projevuje nesnášenlivostí lepku obsaženého v zásobních bílkovinách pšenice, ječmene, žita nebo ovsa. Příznaky celiakie se často individuálně liší. Rizikovými skupinami, u kterých se onemocnění ve zvýšené míře vyskytuje, jsou například prvostupňoví příbuzní osob s celiakií, pacienti s únavovým syndromem, onemocněním pojiva, poruchou funkce štítné žlázy či anémií. Léky na celiakii neexistují, od příznaků nemoci pomáhá pouze přísná bezlepková dieta.
Celiakie je systémové autoimunitní onemocnění, které je u vnímavých jedinců vyvolané gliadinem (lepkem).V Evropě trpí tímto onemocněním zhruba 1 % populace. Screening celiakie a její diagnostika je v dnešní době stále více založena na moderních imunologických metodách průkazu protilátek a genetickém průkazu rizikových alel HLA-DQ2 a DQ8. U pacientů se stanovují protilátky proti tkáňové transglutamináze (tTG) nejčastěji ve třídě IgA, proti deamidovaným gliadinovým peptidům (DPG) v třídách IgG a IgA, proti endomysiu (EMA).
Přestože jsou stanovení protilátek dostatečně senzitivní i specifická, je při stanovení diagnózy celiakie nutné komplexní zhodnocení anamnézy, klinických příznaků a výsledků laboratorních vyšetření. Genetické testy vyšetřující vrozené predispozice k celiakii dosahují nejvyšší senzitivity. Při negativitě genetických testů na DQ2 a DQ8 haplotypy je možné celiakii vyloučit až s 99% jistotou.
Tkáňová transglutamináza (tTG) - tkáňová transglutamináza má přímý vztah k patogenezi onemocnění. Stanovení protilátek proti tTG ve třídě IgA je doporučeno jako základní screeningový test pro diagnostiku celiakie.
Endomysium (EMA) - endomysiální protilátky jsou velmi spolehlivým markerem celiakie ve screeningových algoritmech.
Deamidované peptidy gliadinu (DGP) - DGP protilátky mají význam především pro posouzení aktuálního stavu a dodržování bezlepkové diety.
Hladina celkového IgA - stanovení hladiny celkového IgA by mělo být součástí screeningu celiakie a jiných potravinových intolerancí. Při nízké hladině IgA (selektivní deficit IgA - asi 3 % pacientů s celiakií) může být výsledek laboratorních testů falešně negativní.
Kravské mléko IgG, IgA; Soja IgG/β-laktoglobulin - u celiakie se mnohdy vyskytují zvýšené protilátky proti kravskému mléku, vejcím a soje. Jejich výskyt souvisí s poškozením sliznice tenkého střeva a následnou reakcí na další složky potravy. Proto je dobré nechat se laboratorně vyšetřit i na tyto intolerance.
„V České republice trpí celiakíí 40 – 50 000 osob. K odhalení onemocnění hlavně přispívají laboratorní screeningové testy na stanovení specifických autoprotilátek z krve pacienta,“ říká RNDr. Hana Miksová, vedoucí centrální imunologické laboratoře Aeskulab v Praze. Zájemci o základní screeningový test pro diagnostiku celiakie (krevní test na protilátky proti tkáňové transglutamináze) se mohou nechat vyšetřit na všech odběrových místech laboratoří AeskuLab v celé České republice.