Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Častou příčinou slepoty jsou úrazy oka. Unikátní operace umí zrak vrátit.

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1349x )

Jen v Česku je asi čtvrt milionu nevidomých a slabozrakých lidí. Díky unikátní operaci je ale možné řadě z nich zrak vrátit.

shutterstock.com

Častou příčinou slepoty jsou úrazy oka. K nejfrekventovanějším úrazům patří poranění ostrým předmětem nebo větví stromu, úder do oka míčem při sportu, pády na různé předměty, ale i popáleniny či poleptání oka.

Polský pacient po 16 letech slepoty opět vidí

A právě poleptání oka bylo příčinou slepoty Ryszarda Szumiaty. Ten v roce 1982 utrpěl těžký úraz očí – poleptání očních rohovek vápnem.
Po úrazu následovalo několik pokusů o transplantaci rohovky. Poslední operaci podstoupil pan Ryszard v Polsku v roce 1996. Později se mu však stav zraku natolik zhoršil, že vnímal pouze náznaky obrysů, světlo a tmu. Po 16 letech se obrátil na naši oční kliniku, která se stala průkopníkem v transplantaci umělé rohovky bostonského typu. Kvůli šedému zákalu bylo nejprve nutné pacientovi vyměnit nitrooční čočku a poté implantovat umělou rohovku,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Čtěte také: Zelený a šedý zákal, jaký je mezi nimi rozdíl?

Účinek operace byl patrný hned druhý den

„Tak rychlý a skvělý výsledek  nás nesmírně těší, obvykle trvá pár dní, týdnů i měsíců, než se zrak vrátí v plné síle. Už den po operaci se na kontrole lékařka pacienta zeptala, zda vidí její obrys. Přišlo ale obrovské překvapení, když pan Ryszard odpověděl: ‚Paní doktorko, já vás vidím dobře a v celé vaší kráse!‘ Potom se začal rozhlížet po vyšetřovně, a i když měl problémy rozpoznat některé barvy a písmenka, po chvíli si vše připomenul a přečetl i ten nejmenší odstavec textu z optotypu. To bylo naprosto fantastické,“ neskrýval radost z výsledku operace Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Zánět očních víček (blefaritida) dokáže nepříjemně potrápit

Umělá rohovka není vhodná pro všechny

První pacientkou v Česku, která implantaci umělé rohovky podstoupila, byla koncem roku 2008 Hana Charvátová. Ta dodnes vidí a čte bez brýlí. Příčinou její slepoty byla zkalená rohovka, která byla poničená rozsáhlým zánětem. Od té doby podstoupily implantaci umělé rohovky na zlínské klinice už desítky nevidomých pacientů.
„Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Vysoký nitrooční tlak nemusí ihned znamenat zelený zákal

Zrak je možné vrátit i po padesáti letech, oko se ale musí znovu naučit vidět.

„V případě, že je rohovka poškozená následkem úrazu a sítnice pacienta je v pořádku, je možné zrak vrátit v podstatě po jakkoli dlouhé době. Pokud je ale člověk slepý déle než dvacet let, je třeba počítat s tím, že se zrak bude vracet postupně. Po dlouhém období slepoty totiž člověku přestává fungovat zrakové centrum v mozku, které je třeba obnovit,“ řekl Pavel Stodůlka.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce