Již delší dobu se potýkám s výtokem z pochvy spojeným se svěděním. Po přeléčení na kvasinky se mi neustále výtok objevuje, bez žádných jiných problémů. Chtěla bych se zeptat, existují nějaké preparáty, které by zničily kvasinky a nezničily můj rodinný rozpočet ? Verunka
V těchto dnech se začalo skloňovat ve všech pádech slovo dezinfekce. Co vlastně znamená? Dezinfekce zahrnuje všechna opatření vedoucí k přerušení přenosu nákazy, tedy především k likvidaci původce nákazy. Tím jsou choroboplodné, chorobu způsobujících zárodky (patogenní mikroorganismy), nejčastěji bakterie, viry a prvoci.
Do vody , která proudila místy, kde za normálních okolností žijí lidé a zvířata, se dostaly nejrůznější chemické i biologické nečistoty - suroviny a odpadní látky z průmyslu, fekálie z porušené kanalizace, žump, zkažené potraviny a mrtvá zvířata.
Ve vodě se mikroorganismy dobře množí a snadno přenášejí. Mohou kontaminovat pitnou i užitkovou vodu, potraviny i nechráněnou kůži a sliznice. Rukama či přes sliznice se dostanou až do trávicího traktu. K nákaze, jíž říkáme alimentární, dochází při pití, mytí a koupání, při mytí nádobí, při omývání potravin kontaminovanou vodou a přípravě pokrmů za studena.
Jaké baktérie ve vodě najdeme? Především bakterie střevní a améby pocházející z výkalů. Dále zárodky původce tularémie, brucelózy, listeriózy a leptospirózy, pocházející z uhynulých zvířat. Nejreálnější je nebezpečí epidemie žloutenky (hepatitidy). Viry žloutenky přežívají v pitné v pitné vodě i několik měsíců a čekají na svoji příležitost. Proto se uvažuje o očkování v oblastech záplavami nejvíce zasažených.
Přesné hygienické postupy jsou podrobně popsány v pokynech Státního zdravotnického ústavu. Nejdůležitější je:
- vždy používat gumové rukavice a holinkya zabránit tak kontaktu s kontaminovanými předměty a vodou, chrání také před účinky chemické dezinfekce.
- nepodceňovat mechanickou očistu, kterou by se mělo vždycky začínat. Mechanické odstraňování nečistot neničí sice přímo mikroorganismy, ale podstatně snižuje jejich počet. Jde o otírání podlah, nábytku a předmětů horkou vodou s mycími prostředky (saponáty).
- pak by měla následovat dezinfekce chemickáza použití dezinfekčních prostředků. Jejich seznam rovněž uvádí Státní zdravotní ústav. Cenově nejvýhodnější a nejpoužívanější prostředky jsou Chloramin B a Savo.
- při práci s dezinfekčními prostředky je třeba dodržet předepsané zředění. Méně koncentrované roztoky jsou neúčinné, koncentrovanější mohou poškodit lidské zdraví.
- mýt si ruce co nejčastěji.