Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Šípky
Tyto plody obsahují vitaminy C, A, K, PP i vitaminy B1 a B2, rutin, organické kyseliny, třísloviny, vápník, draslík a hořčík.
Mají vliv na imunitu, působí proti infekcím a nachlazení, zpevňují cévy a pomáhají při bolestech žil a křečových žilách. Jsou přírodním lékem proti parodontóze, zlepšují zásobování tělesných buněk kyslíkem a zároveň schopnost soustředit se.
Zázvor
Éterické oleje obsažené v zázvoru aktivizují imunitní systém a brání rozvoji bakteriálních a virových infekcí.
- působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém
- uleví při nachlazení, neboť podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje horečku.
- stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol
- prohřeje celé tělo a má relaxační účinky
- předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest
Meduňka lékařská
Je zdrojem řady zdraví prospěšných látek, jako jsou silice, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny, flavonoidy a minerální látky.
Z listů se připravuje čaj, který pomáhá navodit klidný spánek, má vliv na zažívání i neurózu. Snižuje krevní tlak, tlumí bolesti a křeče, zmírňuje nadýmání a koliky, působí sedativně a má antivirové účinky, zvláště u oparů. Podává se k potlačení úzkostných stavů a nervového napětí.
Černý bez
V květech se nachází silice, třísloviny, organické kyseliny a vitamin C, v plodech navíc i vitaminy skupiny B a vitamin C. Z těchto květů se připravuje sirup a odvar, který je močopudný, rozpouští hleny, mírní kašel a snižuje horečku. Čaj z bezinek působí na zažívání a ledviny, z listů a květů se připravují obklady na zánětlivá ložiska a vyrážku. Šťáva z plodů černého bezu pomáhá při léčení migrén, nervových chorob, v sušené podobě působí proti průjmům.
Jetel luční
Obsahuje flavonoidy, silice, glykosidy, třísloviny, fenolické látky, pryskyřice a také barviva.
Je antiseptický, přidává se do směsí proti kašli, podporuje trávení a vylučování. Slouží k léčbě kožních chorob, včetně lupénky a ekzémů, urychluje hojení kůže. Zároveň snižuje svalové napětí a zmírňuje potíže spojené s menopauzou.
Třezalka tečkovaná
Obsahuje třísloviny, silice, pryskyřice, rutin, organické kyseliny, vitamin C a provitamin A.
Působí protizánětlivě, antisepticky, užívá se při poruchách trávení, při podrážděnosti, neklidném spánku, nemocech ledvin. Podporuje látkovou výměnu, pomáhá při úzkostných stavech a depresi.
Rakytník řešetlákový
Rakytník je plný vitaminů skupiny B, vitaminů C, D, E a K, obsahuje antioxidanty, vápník, fosfor a esenciální mastné kyseliny.
Posiluje imunitní systém, předchází zažívacím potížím a tvorbě vředů, rakovinotvornému onemocnění a ženským problémům. Nálevy z větví a listů rakytníku se používají při rýmě, revmatismu a dně.
Řebříček obecný
Obsahuje léčivé silice, hořčiny, alkaloidy, flavonoidy a třísloviny.
Má protizánětlivé účinky, pomáhá snižovat teplotu při chřipce a nachlazení, navozuje pocení, zastavuje krvácení a snižuje krevní tlak. Zlepšuje celkové trávení, používá se při žaludečních vředech a tlumí bolest při menstruaci.
Ostružiník
Ostružiny obsahují velké množství vitaminu C, vitaminy skupiny B, karoteny, bioflavonoidy, organické kyseliny a z minerálních látek pak fosfor, draslík, železo, hořčík a vápník.
Pomáhají posilovat obranyschopnost, léčit nachlazení, chřipku i angínu, mají vliv na cévy a krevní průtok. Listy ostružiníku v sobě skrývají třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, pektiny a různá barviva. Připravuje se z nich čaj, který léčí dásně, infekce v krku, má pozitivní vliv na žaludeční a střevní potíže.
Šalvěj a tymián
Čaj příjemné chuti zahání infekce a má antioxidační vlastnosti, čímž chrání před civilizačními nemocemi.
Kopřiva
Má široké spektrum léčivých účinků, mimo jiné posiluje imunitní systém.
Vilcacora
Vyjímá se svými protizánětlivými, antivirovými, antibakteriálními a antioxidačními vlastnostmi. Navíc Vilcacora velmi účinně podporuje imunitní systém. Posiluje imunitu téměř o 60%. Zároveň bylo zjištěno, že Vilcacora má pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, snižuje výskyt zánětu a zamezuje šíření virových infekcí. Připisuje se jí protirakovinný účinek.
Lapacho
Tento čaj silně stimuluje aktivitu imunitního systému a mobilizuje vlastní obranné síly organismu.