I když pacient podepíše souhlas s vyšetřením či léčbou, může se stát, že není spokojen. Může mít výhrady proti postupu lékaře, může mít pocit, že někdo během jeho léčení pochybil. Pak může podat stížnost, nebo se obrátit s žalobou na soud. Jak správně postupovat vám poradí advokát Mgr. Patrik Šorf.
Abyste mohli se svou stížností nebo s žalobou uspět, měli byste shromáždit co nejvíc informací, sehnat svědky, kteří vám případně potvrdí podpisem popis předmětné situace či postupu. „Ten, kdo žaluje nebo si stěžuje, by měl předložit co nejvíc informací a údajů, které jeho verzi podpoří. Může se stát, že se nepovede operace nebo léčba. Pak se pokuste najít jiného lékaře, který vše posoudí a sepíše tak, aby bylo zřejmé pochybení,“ radí advokát.
V případě stížnosti patří tyto doklady a informace do rukou vedoucímu zdravotnického zařízení, jehož je lékař zaměstnancem – tedy například řediteli nemocnice. Můžete je předat i zřizovateli nemocnice, krajskému úřadu nebo na Ministerstvo zdravotnictví ČR. V případě soukromého lékaře můžete stížnost podat České lékařské komoře nebo vaší zdravotní pojišťovně.
„Jestliže chcete lékaře zažalovat, pak je vždy lepší se poradit o sepsání žaloby s právníkem. Ten vám pomůže shromáždit potřebné doklady, důkazní materiál, svědectví. Dokáže posoudit, jestli situace odpovídá tomu požadovat i odškodnění v penězích, tedy jestli důkazy stačí na prokázání toho, že vám z chybného postupu, léčby nebo pochybení někdo způsobil škodu na zdraví,“ upozorňuje advokát.
Případné odškodnění stanovuje soud jako součet částek za bolestné, za snížení společenského uplatnění, přihlíží se k nákladům na léčbu, ztrátě na výdělku a dalších hledisek. „Výsledná částka je součtem mnoha položek a soud rozporuje a prověřuje každou z nich zvlášť. Chybu by ale udělal ten, kdo by podobný soud bral jako příležitost si „vydělat“ na lékaři,“ varuje právník. Má na mysli soudní poplatek, který musíte složit do tří dnů od podání žaloby. Jde většinou o 4 % žalované částky. „Ve výjimečných případech může soud poplatek odpustit. Například když je žalující bez práce a je bez prostředků, což doloží. Pak si lze také požádat o určení právního zástupce zdarma,“ upozorňuje Patrik Šorf.
Soudní řízení je běh na dlouhou trať, soud rozhodnout musí, ale není stanoven termín do kdy. Až do vydání rozsudku se mohou obě strany dohodnout. V rámci dohody se ale musíte s protistranou domluvit i o výši odškodného a nákladů na řízení.
Vite o svých právech a dokážete je prosadit - to bychom velmi rádi zjistili v diskusi nebo prostřednictvím tohoto mailu.
Předchozí díl: O své léčbě máte právo rozhodnout .
Další díl: Postup podání žaloby.
Přidat nový komentář