Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Brýle a čočky se hodí pro různé činnosti. Sportovci preferují čočky, řidiči zase brýle pro jejich preciznější schopnost zaostřit na dálku.
„Běžní uživatelé ráno a večer řídí, několikrát týdně sportují a odpočívají u televize. Během jediného dne či týdne tak vystřídají aktivity, na které se doporučují různé oční kompenzační pomůcky. Proto dává největší smysl používat oboje, brýle i čočky, a střídat je podle aktivity,” vysvětluje optometrista VašeČočky.cz a vedoucí stejnojmenné optiky v Praze Jakub Odcházel.
Čtěte také: Brýle a roušky. Jak vyzrát na zamlžená skla?
Výhody čoček
Kontaktní čočky využijete rozhodně při sportování, protože nehrozí, že se rozbijí. Zároveň neomezují zorné pole, takže se v nich při sportu budete lépe orientovat. Jsou vhodným řešením pro kombinaci se slunečními brýlemi, které se doporučují nosit dle potřeby i celoročně.
„Zvášť v poslední době umíme ocenit, že se nezamlžují a na rozdíl od brýlí s mnoha dioptriemi nic neváží, takže si při jejich nošení odpočinou rouškami namáhané uši. Kontaktní čočky také nemění vzhled nositelů, což oceňují ti, pro které jsou brýle překážkou v sebeprezentaci a image,” domnívá se Jakub Odcházel.
Čtěte také: Oční migréna
Přednosti brýlí
Jiní naopak vnímají brýle jako módní doplněk, kterým ostatně při současném výběru od nejlepších světových designéru jistě jsou. Mají také zdravotní výhody, dají se nosit i při chronickém zánětu víček, tzv. ječném zrnu, nebo zánětu spojivek. Na rozdíl od čoček nevyžadují sterilitu a přísné hygienické nároky, takže se hodí třeba na několikadenní výlet.
„V době home office získávají brýle na popularitě, podobně jako třeba tepláky. Jejich nošení i nasazování je podobně rychlé a pohodlné,” přibližuje s trochou nadsázky další výhodu Odcházel. Brýle by měl mít v záloze také každý uživatel vícedenních a kontinuálních čoček.
Čtěte také: Jak nám počítač a mobil (ne)kazí oči
Při dlouhodobém nošení čoček může docházet k vysoušení oční sliznice, která není zvlhčována slzami a ke slabšímu okysličování rohovky. I to je jeden z důvodů, proč dává největší smysl brýle a čočky kombinovat.
Zdroj: www.vasecocky.cz