Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Vaccinium myrtillus L.)
Příprava čaje
Z listů: 1 čajová lžičky sušených listů na 2 šálky (200 ml) vody. Pijeme rozděleno do dvou až tří denních dávek.
Z plodů: K přípravě se používá až 10 g sušených plodů, účinek ale mají již mnohem menší dávky.
Užívaná část
Plod (Fructus myrtilli) | |
List (Folium myrtilli) |
Sběr a sušení
Plod sbíráme v době, kdy barva je temně modrá, tedy v době úplné zralosti, během července a srpna. Z větévek bez plodů sbíráme list. List i plod důkladně vysušíme, aby nedocházelo k plesnivění a ztrátě barvy. K plesnivění mají větší sklon plody, které obsahují větší množství vody, než listy. Sušit můžeme ve stínu nebo na slunci.
Jak vypadá
Brusnice borůvka je asi půl metru vysoký keřík s opadavými listy. Ty jsou sytě zelené, oválného až vejčitého tvaru, mírně pilovité, velké asi 1 cm. V úžlabí listů vyrůstají baňkovité květy, které jsou později nahrazeny drobnými zelenými, kulovitými plody. Tyto plody v průběhu zrání zvětšují svoji velikost a barva se mění do sytě modré, které dosahují v době zralosti. Borůvka kvete v květnu a červnu.
Kde se rostlina vyskytuje
Borůvka je hojně rozšířený keřík, najdeme ji především v jehličnatých lesích.
Co obsahuje
Plod borůvky – mezi hlavní obsahové složky můžeme zařadit třísloviny, směs anthokyanidů, ovocné kyseliny, barviva, cukry, karotenoidy, thiamin (vitamin ze skupiny B).
List borůvky – pro list borůvky je charakteristický vysoký obsah tříslovin, organických kyselin (askorbová kyselina), flavonoidů, triterpenů, glukokininů.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Borůvku používali již antičtí lékaři. Sirup se podával při průjmu a úplavici. V 16. století se rovněž sirup z plodů používal při onemocněních plic a trávicí trubice. Ještě později se borůvka osvědčila při teplotě.
Dnes: Borůvku lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Sušené bobule lze rozžvýkat a polknout, nebo je můžeme nechat nabobtnat a velmi mírně povařit, jestliže je chceme použít jako tradiční a osvědčený prostředek proti průjmu. Obsažené látky rovněž zlepšují regeneraci oční sítnice, lze je použít k léčbě a prevenci šerosleposti.
Naopak čaj z listů se v lidovém léčitelství používá jako podpůrný prostředek při léčbě a prevenci cukrovky (stejně jako odvar z lusků fazole). Působí také spasmolyticky (uvolnění křečí hladkého svalstva) a tohoto účinku využijeme při poruchách trávení spojených s křečemi v břiše. Třísloviny zároveň potencují desinfekční působení v trávicí trubici. Má i odvodňující účinek.
Zevně: V koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.
Pozn. Borůvka je součástí originálně vyráběných přípravků. U nich dodržíme návod k přípravě a doporučené dávkování. Čerstvé plody mají bohaté využití v kuchyni. Oblíbené jsou jak k přímé spotřebě, tak k výrobě nejrůznějších moučníků, kompotů a marmelád.
Přidat nový komentář