Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.
Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před rakovinou prostaty. To však zřejmě neplatí o konzumaci rajčatových protlaků, jak se dosud vědci domnívali.
Studie vedená Fredem Hutchinsonem z Centra pro výzkum rakoviny v Seattlu ukázala, že třikrát denně podávaná zelenina snižuje u mužů riziko rakoviny prostaty téměř o polovinu. Zelenina jako brokolice, kapusta a zelí snižuje riziko dokonce ještě více. K těmto výsledkům se došlo díky dřívějším studiím zaměřeným na vztah rakoviny prostaty a užitečnost lykopenu -- karotenoidu, který se hojně nachází ve vařených rajčatech. Každý americký časopis pro muže totiž říká, že konzumace velkého množství "špagetové omáčky" omezuje riziko rakoviny prostaty.
Jak však vědci tvrdí, v posledních studiích se jim zmíněnou souvislost nepodařilo prokázat, čímž způsobili trhliny v řadě dosavadních studií, které hovořily o ochranném efektu lykopenu.
Vědci ale věří, že proti rakovině chrání zelenina obsahující široké spektrum fytochemikálií, což jsou v podstatě toxiny produkované k ochraně rostlin.
Při konzumaci zeleniny právě tyto fytochemikálie vyvolávají aktivitu enzymů detoxikujících složky podporující rakovinné bujení v těle. Výsledky podpořila studie provedená na 1230 mužích ve věku od 40 do 64 let ze Seattlu. Polovina vybraných mužů již měla stanovenu diagnózu -- rakovina prostaty. Druhá polovina jich byla vybrána náhodně. Výsledky pak ukázaly, že u muži, kteří jedli třikrát nebo i vícekrát denně zeleninu, zaznamenali o 48 procent nižší riziko rakoviny než u mužů, kteří zeleninu jedli méně než jedenkrát denně. Nejsilnější efekt byl přitom zjištěn u následující zeleniny -- brokolice, květáku, růžičkové kapusty, hlávkové kapusty a zelí - a to jak kysaného, tak třeba ve formě syrového zelného salátu.
Vědci tvrdí, že o co se zvýšil celkový příjem zeleniny, o to kleslo procento riziko rakoviny prostaty. Uvedená skupina zeleniny podle nich totiž obsahuje druh fytochemikálie, které zvyšují produkci druhu enzymů účinných zejména v prostatě. To, jak proces přesně probíhá, však vědci zatím neví.
Obdobně jako u rajčat, studie nenašla souvislost mezi příjmem ovoce, ani některých jeho druhů, jako jsou citrusy, a snížením rizika rakoviny prostaty.
Urology 2000, 55
Přidat nový komentář