Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Nedávno byla nalezena účinná látka, která pomáhá preventivně předcházet zánětům dýchacího ústrojí, na jejichž podkladě vzniká například senná rýma, astma či chronické onemocnění plic. Byl proveden výzkum, který objevil tuto látku v brokolici jakož i v další košťálové zelenině (jako hlávková kapusta, hlávkové zelí, květák, brukev, růžičková kapusta či kedluben). Již koncem minulého století byly prováděny studie, které potvrzují, že tento druh zeleniny obsahuje kromě jiného látku zvanou sulforafan, která v lidském těle účinně bojuje proti volným radikálům a chrání tělo před rakovinovým bujením a před poškozováním lidské DNA.
Volné radikály v našem těle stále vznikají a představují trvalé potenciální nebezpečí. K jejich tvorbě dochází nejen v období nemoci, kouřením, vlivem znečištěného životního prostředí, ale i při fyzické a psychické zátěži organismu. Volné radikály pak dokážou poškozovat naše buňky a mít lví podíl na oslabení naší imunity a vzniku velké škály nemocí. Bojovníkem proti jejich působení v organismu jsou tzv. antioxidanty.
Brokolice jako silný antioxidant
Právě látka sulforafan, která byla objevena v brokolici, chrání buňky těla před působením oxidantů v oblasti dýchacího ústrojí. Výzkum porovnával výhonky vojtěšky a brokolice mimo jiné z toho důvodu, že chemické složení těchto dvou rostlin je více méně totožné. Výsledkem bylo překvapivé zjištění, že výhonky brokolice jsou nejbohatším zdrojem sulforafanu, na rozdíl od vojtěšky, v jejíchž výhoncích se nenašly ani stopy této protirakovinné látky. V podstatě u pacientů, kteří konzumovali přípravky z výhonků brokolice bylo prokázáno dva až třikrát větší množství antioxidantů v buňkách oblasti nosu než u pacientů, kteří konzumovali výhonky vojtěšky. Tento objev by mohl úspěšně podpořit prevenci proti zánětlivým procesům a rovněž by mohl vést i k účinné léčbě různých respiračních nemocí.
V dnešní době by mohla být neocenitelnou výhodou právě skutečnost, že nám konzumace brokolice – resp. jejích výhonků, pomůže jednoduše chránit před škodlivými následky znečištěného vzduchu, který musíme dýchat.
Jak odborníci, tak i vyznavači zdravé výživy se jistě shodnou na tom, že se jedná o snadno dostupný a hlavně přirozený zdroj účinné látky sulforafanu, která je našemu organismu bližší než jiné, uměle vytvořené a tedy i obtížněji vstřebatelné.
Zdroj: http://www.healthfinder.gov/news/newsstory.aspx?docid=624697
Přidat nový komentář