Z břečťanu sbíráme listy, a to jak na jaře, tak v období léta. Musíme dbát na dobré prosušení.
(Hedera helix L.)
Příprava čaje
1/2 čajové lžičky řezané drogy na šálek (200 ml) vody.
Užívaná část
|
List (Folium hederae helicis) |
Sběr a sušení
Z břečťanu sbíráme listy, a to jak na jaře, tak v období léta. Musíme dbát na dobré prosušení (na slunci nebo ve stínu), aby droga nebyla později napadnuta plísní. Rovněž hnědé listy nejsou žádoucí a musí se odstranit.
Jak vypadá
Vytrvalá, stále zelená rostlina, charakteristická svou dlouhou popínavou lodyhou. Listy jsou ve vstřícném postavení, srdčité až dlanitě 3 – 5 laločné, lesklé, s dlouhým řapíkem. Plodem jsou bobule, v době zralosti černé.
Kde se rostlina vyskytuje
Břečťan najdeme v lesích a parcích, kde často tvoří hustý přízemní porost. Jako okrasa se pěstuje v zahradách, kde jej můžeme vidět, jak se plazí po zdech domů.
Co břečťanový list obsahuje
Pro břečťan je charakteristický poměrně vysoký obsah saponinů, glykosidu hederinu (helixinu), tříslovin a flavonoidů.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Břečťan byl velmi ceněnou léčivou rostlinou již v antice. Používal se jak proti průjmu, tak při bolestech uší nebo hlavy. Své místo měl také při onemocněních ledvin.
Dnes: Břečťanový list lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Břečťan je známý svým působením proti bakteriálním, virovým i houbovým onemocněním. Účinek břečťanu se v plné míře projeví, jestliže ho použijeme jako podpůrný prostředek při zánětu dýchacích cest, k podpoře vykašlávání. V terapeutických dávkách rovněž posiluje činnost srdce, působí proti střevním parazitům a účinkuje proti revmatismu.
Zevně: Listy (zvláště čerstvé) lze použít na rány.
Na co si dát pozor
Břečťan patří mezi jedovaté rostliny. Kromě toho, že čerstvý může vyvolat podráždění kůže, po větších dávkách působí na organismus toxicky.
Foto: http://botanika.wendys.cz/
Přidat nový komentář