Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Vinca minor L.)
Příprava čaje
1 čajová lžička řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát denně.
Užívaná část
Nať (Herba vincae) |
Sběr a sušení
Kvetoucí nať sbíráme v období června a července. Suší se rychle ve stínu. Pokud sušíme uměle, nepřekročíme teplotu 45 st.
Jak vypadá
Vytrvalá, stále zelená, plazivá rostlina. Její lodyhy vytváří hustý porost, bohatě větví; starší dřevnatí. Listy mají vejčitý tvar, jsou sytě zelené a v jejich úžlabích vyrůstají na dlouhé stopce jednotlivé květy. Jejich koruna je pěticípá, modrofialová. Kvete od jara do léta.
Kde se rostlina vyskytuje
Barvínek najdeme ve světlých lesích, kde vytváří hustý přízemní porost. Je také častou rostlinou parků a zahrad.
Co barvínková nať obsahuje
Pro barvínek je charakteristický vysoký obsah alkaloidů. Dále zde najdeme třísloviny, saponiny, hořčiny a další, méně významné složky.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Barvínek je jedna z nejstarších léčivých rostlin. V době antiky byla již dlouhou dobu známá jako léčivka používaná při průjmu, nemocech spojených s dělohou, bolestech zubů, při uštknutí jedovatými hady. Své místo měla při potřebě stavět krvácení – při krvácení z nosu, při vykašlávání krve, při krvavém průjmu, při silné menstruaci apod.
Dnes: Barvínkovou nať lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Barvínek má velmi široké uplatnění v léčitelství. Mezi nejjednodušší patří zmírnění dráždivosti ke kašli. Proto bychom jej neměli používat zároveň s rostlinami, které podporují vykašlávání. Dále přispívá ke snížení krevního tlaku, proto se používá k léčbě vysokého tlaku. Vzhledem k tomu, že snižuje množství bílých krvinek a ovlivňuje aktivitu nádorových buněk, používá se k léčbě onkologických nemocí. Tato léčba probíhá pod dohledem specializovaných lékařů.
Dále je výborným prostředkem ke stavění krvácení (z nosu, z dásní i krvácení gynekologickém).
Zevně: Ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.
Na co si dát pozor
Vzhledem k obsahu velmi účinných látek je barvínek zařazen mezi jedovaté rostliny a při jeho užívání musíme velmi pečlivě dbát na doporučené dávkování a neužívat jej dlouhodobě, protože může působit toxicky. V takových případech se mohou vyskytnout zažívací obtíže, poruchy srdečního rytmu a výjimkou není ani šok.
Pozn. Barvínek je součástí originálně vyráběných léčivých přípravků, které smí předepisovat pouze lékař. Stále více se obrací pozornost i k další druhům této čeledi, které se ale v České republice nevyskytují.
Přidat nový komentář