Jakkoli vám to může znít nezvykle, každý den byste měli zakončit nejen řádným vyčištěním zubů, ale i výplachem nosu. Zvlášť v období zvýšeného výskytu infekcí horních cest dýchacích, ale i pokud bydlíte v průmyslem zatížených městech či pracujete v prašném prostředí, nebo jestliže trpíte alergickou rýmou. Tato očistná metoda je využívána již po staletí a moderní medicína se k ní také hlásí. Potvrzuje to i Doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc.
Nos je vstupní branou do dýchacích cest. Vykonává několik funkcí, mimo jiné ohřívání, zvlhčování a čištění vzduchu – jde o klimatizaci vdechovaného vzduchu. Prostředí, ve kterém žijeme, klade na nosní sliznici velké nároky – znečistěné ovzduší, alergeny – v průmyslových oblastech agresivnější. Odolnost nosní sliznice vůči nespecifickým faktorům (změnám teplot, infekcím, alergenům, stresu, hormonálním a jiným vlivům) lze zvyšovat otužováním a nosní hygienou. K jednoduchým metodám této hygieny patří výplachy nosu solnými roztoky. Výplachy nosních dutin solným roztokem jsou užívány odedávna rybáři, z vlastních zkušeností víme, že při pobytu u moře působí příznivě na naše dýchací cesty výplach nosu a nosohltanu mořskou vodou.
Obecně vzato při výplachu nosu dochází k důslednému odplavení cizích objektů z nosních sliznic. V období zvýšeného výskytu infekcí horních cest dýchacích to znamená, že viry nebo bakterie, které se na sliznici mohly uchytit v průběhu dne, jsou odplaveny, a proto se infekce nemá šanci rozvinout.
Výplach nosu odstraní i alergeny
"Výplachy solným roztokem lze doporučit jako pravidelný hygienický návyk zejména lidem žijícím ve městech, v průmyslových oblastech či pracujícím v prašném prostředí," říká Doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc., ORL specialista. Výplachy nosu jsou prospěšné, i když již dojde k propuknutí infekce. To znamená, že působí léčebně při akutních či chronických zánětech nosních dutin i vedlejších nosních dutin, kdy solný roztok odplaví zánětlivý sekret, zvlhčí sliznici a urychlí její regeneraci. Také po operacích v nosních dutinách je možné urychlit hojení výplachy solným roztokem. "Pomocí výplachu nosu lze mírnit i alergickou rýmu – a to sezonní i celoroční. Díky němu totiž dojde k odstranění alergenů, a tím ke zmírnění obtíží nemocného, dodává Doc. MUDr. Vyhnánková.
Čím vyplachovat?
Nejvhodnější k vyplachování nosu je izotonický solný roztok (s obsahem 0,9% NaCl), obdoba fyziologického roztoku. Fyziologický roztok je tělu vlastní a v medicíně široce užívaný, například k infuzím či výplachům. K výplachům nosu lze použít zdravotnickou pomůcku Rhino Horn, výrobcem je firma Yogaprosses AS v Norsku, od r. 1999 se prodává ve Skandinávii, Francii, Nizozemsku, USA a Kanadě a dnes již i u nás v lékárnách nebo na internetu. Konvička je z recyklovatelného plastu, metoda vyplachování je jednoduchá a bezpečná.
"Výplachy nosu solnými roztoky patří k osvědčeným léčebným metodám již po staletí. Můžeme je doporučit jednak jako součást každodenní hygieny a při akutních i chronických zánětech nosních dutin, včetně alergické rýmy. Je vhodná pro děti od 5 let (eventuálně i o něco mladší, jsou-li šikovné) a dospělé. V případě hygieny stačí jeden výplach denně, při akutních obtížích lze výkon provést dva až čtyřikrát za den. Ani při dlouhodobém používání nebyly pozorovány nežádoucí vedlejší účinky," doporučuje Doc. MUDr. Vyhnánková.
Pokud vás výplach nosu zaujal, můžete jej vyzkoušet. Konvičku pro výplach můžete koupit zde.
Doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, Csc., se po celou svojí lékařskou kariéru věnuje oboru otorinolaryngologie se zaměřením na dětské ORL. V současnosti se věnuje přednáškové činnosti pro pediatry a střední zdravotní personál, pravidelně publikuje a je členkou redakční rady časopisu Pediatrie pro praxi.
Velmi by nás zajímaly vaše názory a zkušenosti s touto léčebnou metodou. Budeme proto rádi, pokud se s námi o své zkušenosti podělíte v diskusi nebo na mailu!
Přidat nový komentář