Vysoký krevní tlak není jen záležitostí dospělých. Hypertenzi může mít i dítě. V dětském věku znamená zvýšený krevní tlak (hypertenze) krevní tlak, který přesahuje normální hodnotu krevního tlaku zdravých dětí stejného pohlaví, věku a výšky při alespoň při 3 opakovaných měřeních ve 3 různých dnech.
Nízká hladina stresového hormonu může být příčinou případů vážných trvalých agresivit u mladých chlapců, kteří se potýkají s výchovnými problémy.
Podle nových studií bylo mezi 7 až 12-ti letými chlapci s výchovnými problémy, kteří měli nízkou hladinu hormonu kortizolu, třikrát více agresivních a třikrát častěji byli považováni za nejsprostší.
"Děti se stávají agresivními z různých příčin, ale zdá se, že pojítkem mezi brzkým spuštěním agresivního chování a trvající agresivitou je právě nízká hladina kortizolu," říká hlavní autor studie Dr. Keith McBurnett z Illinoiské univerzity.
V době, kdy hodně dětí a mladých, prochází obdobím revolty, existují skupiny dětí, u nichž se agresivní chování začne projevovat brzy a pokračuje až do dospělosti. Právě tyto děti podle Burnetta mají nízkou hladinu kortizolu.
Dokládá to studií, v níž badatelé shromáždili data 38 chlapců, u kterých byl problém s agresivním chováním - takovým jako surovost k jiným lidem nebo zvířatům, vyvolávání rvaček, krádeže a sexuální násilí. Každý rok po dobu čtyř let chlapci podstupovali zkoušky, na jejichž základě byly hodnoceny znaky jejich agresivity. Při druhé a čtvrté zkoušce byly hladiny kortizolu v jejich slinách značně sníženy. Vedle profesionálních hodnocení provedených i ve spolupráci s učiteli a rodiči, byly tito hoši hodnoceni i svými spolužáky. Po čtyřech letech byla právě třetina hochů s nízkou hladinou kortizolu označena za nejsprostší ve třídě - oproti desetině nejslušnějších hochů, kteří měli naopak hladinu kortizolu vysokou.
Jak přesně kortizol řídí chování, je zatím nejisté, ale výzkumy naznačují, že právě nízká hladina hormonu může ovlivnit to, jak agresivní děti reagují na stres.