Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Co vlastně znamená bonding?
Z angličtiny se překládá jako lepení nebo přilepení. Je to kontinuální pokračování života dítěte mimo dělohu. Hned po narození, když se přeruší a zasvorkuje pupečník, se dítě položí na břicho maminky. Jsou v kontaktu „skin to skin“, tedy kůže na kůži. Samozřejmě je to možné pouze za podmínky, že celý porod probíhá bez komplikací.
Jak bonding probíhá
Pokud má maminka zájem o bonding, tak dostane dítě hned po porodu na břicho. Otření a zabalení novorozence je možné provést na těle maminky. Záleží samozřejmě na ní, zda jí je to příjemné. Miminko u ní může zůstat třeba čtvrt hodiny, pak je ošetřeno na porodním boxu a zase je jí vráceno. Pokud to zdravotní stav dítěte a maminky umožní, může být miminko ponecháno s matkou i dvě hodiny.
Základní podmínkou bondingu je nekomplikovaný porod a dobrý zdravotní stav novorozence
Porod musí probíhat fyziologicky, tedy spontánně bez pomocí kleští nebo vakuumextraktoru. Po komplikovaném porodu musí stav miminka nejdříve zhodnotit lékař, pokud je dítě v pořádku, lze ho přiložit. Jiné je to u porodu císařským řezem. Pokud se provádí ve spinální anestézii, dítě můžeme na chvíli přiložit k tváři maminky. Potom je odneseno k ošetření, protože není možné, aby na operačním stole bylo dítě ponecháno na hrudi maminky. Při celkové anestézii může maminku zastoupit tatínek. Podmínkou je, že se otec musí svléknout do půl těla a novorozenec je mu přiložen „kůže na kůži". Ohlasy od tatínků jsou velmi pozitivní.
Jinak řečeno – na těle maminky vstupuje do života klidněji…
Určitě. Jak již bylo řečeno, dítě je po přiložení na břicho matky klidnější, méně pláče. Tělo maminky je pro novorozence mnohem příjemnější než vyhřátý inkubátor. Pozitivní je to i pro ženu, nosila v sobě dítě, těšila se na něj, nyní se narodilo a může ho mít hned u sebe. Buduje se tak vzájemný vztah mezi nimi.
Pokud se žena po porodu fyzicky necítí na bonding
Většina maminek má o bonding po porodu zájem. Pokud se během poporodního ošetřování maminka necítí příjemně, je prostor pro ošetření miminka. Vždy je to o domluvě maminky a zdravotní sestry. Správně by měl bonding trvat alespoň dvě hodiny, ale i kratší doba má smysl, protože jde o sblížení s miminkem.