Skoro všichni alespoň občas sportujeme, někteří z nás této vášni úplně podlehli. Nesmíme to ale přehánět. Sportování může vést k nadměrnému přetěžování kloubů a k narušování kloubní chrupavky. Sport s sebou samozřejmě přináší i riziko zranění. Dávejte si ale pozor i na ta zdánlivě banální - i obyčejný otok kolena, který druhý den oplaskne, se na chrupavce může podepsat. A co teprve rozsáhlá poranění!
Možná vás klouby bolí jen občas, takže nad tím mávnete rukou. Měli byste ale vědět, že už po 40. roce věku odolnost chrupavek prudce klesá, vrstva chrupavky v namáhaném kloubu se ztenčuje. Tento stav zprvu nepozorujeme, později se však projevuje typickou bolestí, která může být v pokročilejších stadiích téměř nesnesitelná. Prvním příznakem toho, že „je něco špatně“ mohou být tzv. startovací bolesti. Projevují se nepříjemnou bolestí po námaze, typicky například na vnitřní straně. Mechanické opotřebování kloubní chrupavky, které souvisí s jejím dlouhodobým přetěžováním, může nakonec vést až k artróze. Ta může postihovat jeden nebo více kloubů.
Jak se artróza projevuje?
Jednou z hlavních příčin bývá obezita, důležité jsou i nevhodné sportovní aktivity, těžké úrazy či vrozené vady pohybového aparátu. Každý z nás kloubním změnám odolává různě, někdo je dlouho bez bolestí, jiný naopak rychle ztrácí pohyblivost a má silné bolesti. Bolí především kolena a kyčle, dále páteř, drobné klouby rukou a zápěstí. Bolesti se nejprve objevují po větší námaze, později i v klidu. Klouby jsou také po chvíli nečinnosti zatuhlé, je třeba je rozhýbávat cvičením, což je s postupujícím onemocněním stále obtížnější. Postupně se objevují kostní výrůstky, které snižují hybnost kloubu, zhoršená je i funkce vaziva a okolních svalů. Klouby otékají a deformují se, nakonec už jsou zkostnatělé a prakticky nehybné.
Prevence je nezbytná v každém věku
Přestože je artróza vnímána jako nemoc starších lidí, ve skutečnosti se už objevuje ve stále nižších věkových kategoriích, především kvůli přetěžování kloubů při sportování. Velmi důležitá je prevence vzniku onemocnění. Je třeba dlouhodobě udržovat optimální váhu, při sportovních aktivitách se například snažit vyhnout jednostrannému přetěžování, používat správnou obuv, techniku cvičení a dbát na bezpečnost – každý úraz je zbytečný. Nejvhodnější pohybovou aktivitou je například plavání, dále cyklistika nebo jízda na běžkách. S problémy naopak můžete počítat, pokud se věnuje sportům s rychlými skoky, zvraty pohybů a tvrdými došlapy (například tenis, squash či aerobik). Artrózu zatím není možné úplně vyléčit. Kromě výměny nemocného kloubu za nový, což je ale úplně nejzazší možnost, je léčba založena na dlouhodobém potlačování bolestí se snahou o zachování funkce kloubů a na jejich rehabilitaci. Pokud obtíže dlouhodobě přetrvávají, je dobré poradit se o optimálním postupu s lékařem, který Vám doporučí nejvhodnější lék.
Účinnost „staronového léku“ znovu potvrdila studie STOPP
Nejnovějším trendem je snaha o zpomalení či zastavení úbytku kloubní chrupavky. Tomu napomáhají léky ze skupiny tzv. pomalu působících léků, kde je jednou z účinných látek chondroitin 4 a 6 sulfát. Jeho struktura se neliší od základní součásti kloubní chrupavky, která váže vodu a zajišťuje její pružnost. Nejnovější studie z letošního roku (STOPP) prokázala, že tento lék při dlouhodobém užívání zpomaluje degeneraci kloubů a zároveň ulevuje od bolesti. Nemocní dostávali jednou denně po dobu dvou let 800 mg chondroitin 4 a 6 sulfátu nebo placebo (neúčinná látka, nemocní to ale netuší). Ukázalo se, že chondroitin 4 a 6 sulfát významně snižuje úbytek šířky kloubní štěrbiny kolenního kloubu – nedochází tedy k ubývání chrupavky (klíčový ukazatel stavu onemocnění), přičemž účinek léčby se postupem času zvyšoval. Potvrdily se tak účinky látky, která se ve Švýcarsku úspěšně používá víc než čtvrtstoletí, u nás už přes deset let.
Přípravky s uvedenou účinnou látku naleznete také na www.lekarna.cz
Komerční sdělení
Přidat nový komentář