Osteoporóza je nemoc starých lidí. Následky osteoporózy se v naprosté většině projevují až v pozdějším věku, kdy je stupeň odvápnění (demineralizace) kosti již pokročilý. Je nutno mít na paměti, že základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří vlastně již v období dospívání.
Co je to osteoartróza?
Osteoartróza nebo zkráceně pouze artróza je chronické degenerativní onemocnění kloubů charakterizované postupnou ztrátou kloubní chrupavky. Příčina tohoto onemocnění není ve většině případů známá.
U menšího procenta případů je důvod osteoartrózy zřejmý, za rozvojem degenerace kloubní chrupavky může stát závažný úraz, revmatické onemocnění, vrozené vady, obezita nebo nevhodný životní styl, například nadměrné pití alkoholu.
Koho onemocnění postihuje?
Osteoartróza představuje nejčastější kloubní onemocnění u dospělých lidí, jehož výskyt vzrůstá s věkem. Degenerativní změny kloubů jsou patrné u více než 50 % lidí starších 65 let. Může postihovat kterýkoliv kloub v těle, mezi tři nejčastější postižené lokality patří páteř, kolena a kyčle. Zajímavostí je, že muži trpí častěji osteoartrózou páteře a kyčle, zatímco u žen se častěji objevuje osteoartróza kolen a rukou.
Dominantním příznakem je bolest
Prvním příznakem onemocnění bývá takzvaná startovací bolest, která se objevuje na začátku pohybu a postupně dochází k jejímu útlumu až vymizení. V pokročilých případech je však bolest přítomna i v klidu a často je příčinou nočního buzení. Kloubní bolesti jsou typicky tupé, umístěné hluboko v kloubu bez ostrého ohraničení.
Mezi další časné příznaky patří omezení hybnosti kloubů a ranní ztuhlost, která je však krátká a mizí do půl hodiny od probuzení. S postupem onemocnění dochází k vzniku deformit kloubů, snížení svalové síly a časem se kloub může stát částečně až úplně nepohyblivý.
Jak se onemocnění léčí?
Současná medicína nedokáže onemocnění úplně vyléčit, ale dokáže zpomalit jeho průběh. Léčba se většinou zahajuje úpravou životního stylu, tedy například snížením hmotnosti a pravidelným pohybem v rozumné míře.
Další krok představuje podávání léků a doplňků stravy. Ty můžeme rozdělit na léky tlumící bolest a zánět a na léky nebo doplňky stravy vyživující chrupavku, které zpomalují postup osteoartrózy. Léky jsou podávány lokálně v podobě mastí nebo takzvaných „opichů“ kloubů nebo celkově formou tablet či injekcí.
V pokročilých případech se přistupuje k chirurgické léčbě, nejčastěji v podobě výměny postiženého kloubu. Důležitou součástí léčby osteoartrózy je rehabilitace, která pomáhá u mírných i závažných forem onemocnění.
Přírodní látky v léčbě osteoartrózy
Mezi velkou skupinu látek vyživujících chrupavku patří takzvaná fytofarmaka. Jedná se o léčivé látky na přírodní bázi. Patří mezi ně například kurkumin – výtažek z kurkumy dlouhé. Výhodou kurkuminu je, že kromě zpomalení úbytku chrupavky také tlumí zánět v kloubu a přispívá tak k výraznému zlepšení obtíží. Kurkumin přitom lze užívat dlouhodobě a nemá prakticky žádné vedlejší účinky.
Zdroje:
1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoarthritis/symptoms-causes/syc-20351925
2. https://www.medicinenet.com/osteoarthritis/article.htm