Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Častý odpočinek
Jestliže celé hodiny posedáváte před televizí, je to to nejhorší pro dolní část páteře, protože v této pozici jsou svaly povolené a nedokážou se posílit. A pokud vás už předtím bolelo v zádech, pak takové sezení a časté odpočívání po delší dobu může bolest jen prodloužit či dokonce přímo zhoršit. Nemusíte se hned vzdávat svého oblíbeného večerního programu v televizi, myslete ale na to, že dlouhodobé sezení na gauči vašemu tělu rozhodně neprospívá. Odborníci proto doporučují zvednout se z pohovky aspoň každou půlhodinu a udělat si několik cviků, aby se svaly protáhly.
Trávicí obtíže
Bolesti hrudníku a zad jsou často úzce spjaty také se špatnou funkcí zažívání. Přestože jde o záležitost žaludku a střev, není výjimkou, že se špatné zažívání ozve v podobě úporných bolestí bederní páteře nebo hrudníku. Tyto bolesti mohou být chronické a lidé je většinou přikládají blokádám či špatnému držení těla. Mnohdy by ale stačila úprava jídelníčku.
Kouření
Opakované a vracející se bolesti zad mohou souviset dokonce i s kouřením. Kouření totiž nejenže zvyšuje vnímání bolest, ale vede také k většímu opotřebení chrupavek. Nikotin navíc omezuje zdravý průtok krve v celém těle, což samozřejmě platí i pro obratle a meziobratlové ploténky, jejichž stav se může zhoršovat, a tím vyvolávat zánět a bolest.
Zánět močových cest
Bolest dolní, horní i boční části zad může doprovázet infekci močového měchýře. Tyto bolesti mohou být velmi výrazné a nepříjemné a mohou také upozorňovat na to, že se infekce rozšířila i do ledvin, při které budete pociťovat velkou bolest zad, která vás velmi rychle dokáže vyřadit z provozu. Je proto třeba myslet na to, že pokud zánět močových cest podceníte, nenavštívíte včas lékaře nebo nedodržíte řádně léčbu, mohou nastat komplikace. Bez řádné léčby se množení bakterií nezastaví a začnou se z močového měchýře šířit právě do ledvin.
Psychická nepohoda a stres
Je až s podivem, kolik zdravotních problémů přináší dlouhodobý stres. Mimo jiné má vliv na špatné držení těla. Naše svaly jsou totiž neustále napjaté a nedovolují nám dosáhnout patřičného uvolnění. Odbourat stres není jednoduché. Aspoň se o to ale pokuste a každý den si sami pro sebe vymezte pár minut. Najděte si svou relaxační techniku a té se denně věnujte. Zapojte i pravidelné posilování zádového svalstva a uvidíte, že úleva se brzy dostaví.
Zvedání těžkých břemen
Další příčinou bolestí páteře může být přehánění fyzické aktivity. Ale nemusí to být jen to. Bolest zad může způsobovat i časté zvedání většího dítěte nebo například nošení dětí na ramenou - “na koni”. Zvedání příliš těžkých břemen či opakované shýbání může vyvolat bolest zad a svalové napětí. Vyhnout se zvedání těžších věcí není vždy možné, ale můžete to dělat správně tak, abyste svá záda šetřili. To znamená nezvedat věci v předklonu, ale vždy si hlídat, zda jsou záda rovná a tíhu zvedání břemene přenést na nohy, teda “netahat” zády, ale nohama z podřepu. Důležité je také si uvědomit, že každý unese jinou váhu. Pokud jste drobnějšího vzrůstu, nebojte se při nošení těžkých věcí požádat o pomoc silnější členy rodiny či kolegy.
První pomoc při bolesti zad
Pokud už se vám stane, že vás překvapí náhlá bolest zad, nepropadejte panice a zkuste se s ní vypořádat. Úlevu přinese tzv. suché teplo, které zaručí pomalé povolování strnulých a stažených svalů, díky čemuž akutní blokáda postupně odezní.
„Na bolavá záda můžete přiložit také nahřátý otrubový polštářek, elektrickou dečku nebo kožený pás a krátkodobě lze užít nesteroidní antirevmatikum (např. ibuprofen), v kombinaci s vitamíny skupiny B ve vysokých dávkách“, říká MUDr. Hynek Lachmann, neurolog z FN Motol. Pokud bolest spontánně nepoleví do 2 týdnů či se opakuje, neodkládejte návštěvu fyzioterapeuta.
Zdroj: www.bezbolestizad.cz