Nevolnost, zvracení, světloplaschost, větší citlivost na zvuky, zápachy - to může proovázet migrénu.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Jedním takovým prvkem, jehož nedostatek přímo ovlivňuje chod lidského organismu, je železo. Tato minerální látka se v lidském těle vyskytuje jako součást krevního barviva hemoglobinu, prostřednictvím kterého zajišťuje transport kyslíku do jednotlivých buněk organismu. Tato funkce je zcela nenahraditelná, a pokud dochází nepřiměřenou stravou k nedostatku příjmu železa, trpí jedinec tzv. anémií neboli chudokrevností. Zůstane-li anémie neléčená, dochází k oslabení celého organismu a ztrátě přirozené imunity. U dětí navíc představuje nedostatek železa nebezpečí v podobě negativního vývoje inteligenčních schopností, kdy vzniklé důsledky již nelze v dospělém věku nijak korigovat.
Čtěte také: Krev – tekutina našeho života
Příznaky nedostatku železa
Kromě hemoglobinu je možné železo nalézt také ve svalovém barvivu, proto mezi základní příznaky nedostatku železa spadá nadměrná únava, závratě, celková tělesná slabost nebo silné bolesti hlavy. Výjimkou není ani syndrom neklidných nohou nebo silné bušení srdce, často se můžete potýkat také se sníženou pozorností a špatnou schopností soustředit se. Typickým rysem je bledá a mdlá pokožka, lámavé nehty a špatná kvalita vlasů, která může vést až k jejich nadměrnému vypadávání. Ženy mohou být navíc sužovány silnou a bolestivou menstruací.
Čtěte také: Menstruační migréna trápí nejednu ženu
Kde železo získat?
Nejsnáze dostupný zdroj železa představují potraviny bohaté na minerální látky. Pro zajištění optimálního množství se doporučuje konzumovat tmavé bobulové ovoce, jako jsou borůvky a černý rybíz, dále sušené, nesířené meruňky, fíky nebo švestky, ze zeleniny pak červená řepa, špenát a další zelené listy. V jídelníčku by však neměly chybět ani luštěniny, semínka, ořechy nebo maso, zejména hovězí a telecí. Vzhledem k různým stravovacím preferencím je však mnohdy příjem železa z běžné stravy nedostačující a je nutné jeho doplnění prostřednictvím potravinových doplňků.
Mnoho těchto produktů nabízí internetová Lékárna.cz. Jedná se zejména o přípravek Floradix - přírodní formu železa, která je vhodná pro těhotné, kojící i děti. Pokd si nejste jistí, zda máte dostatek železa, je možné se otestovat. Rychlý domácí test ke zjištění nízké hladiny železa k zakoupení zde.
Obecně platí, že dospělý jedinec by měl za den přijmout alespoň 18 mg železa, přičemž se nedoporučuje tuto dávku vědomě překračovat. Zvýšená konzumace by totiž mohla podnítit vznik cukrovky nebo infarktu, či způsobit poškození vnitřních orgánů. Aby však mohlo být železo kompletně zpracováno, je důležité konzumovat takové potraviny, které neobsahují látky zhoršující jeho vstřebávání, jako jsou fosfoproteiny, fytáty, ale také káva, čaj nebo některé léky.
Čtěte také: Železo ze špenátu vás před chudokrevností neochrání, vsaďte na maso