Blefaroplastika představuje operační výkon prováděný téměř vždy z kosmetických důvodů, kdy se odstraňují esteticky nevzhledné přebytky tkáně horních nebo dolních víček. Výsledkem je "omlazení" vzhledu této, z estetického hlediska, velmi důležité krajiny...
Blefaroplastika představuje operační výkon prováděný téměř vždy z kosmetických důvodů, kdy se odstraňují esteticky nevzhledné přebytky tkáně horních nebo dolních víček. Výsledkem je "omlazení" vzhledu této, z estetického hlediska, velmi důležité krajiny.
Důvodem vzniku pytlovitých převisů horních nebo dolních víček je jednak kožní nadbytek způsobený stárnutím a ztrátou elasticity kůže, a jednak protlačování tukové tkáně skrze snopce kruhového očního svalu. Oči získávají unavený a přepadlý vzhled. Jinými a méně častými příčinami mohou být pokles obočí, zbytnění kruhového očního svalu nebo pokles slzné žlázy, případně kombinace výše uvedených. Dále se převis víček může objevovat i u některých chorob, např. u onemocnění štítné žlázy, ledvin, nebo u chronické alergie.
Při výběru vhodných pacientů k této operaci je nutno prodiskutovat, co pacient od operace očekává, a co je možno reálně provést. To platí ostatně pro jakoukoliv estetickou operaci. Chirurgicky lze odstranit kožní nadbytek a pod ním protlačující se tukovou tkáň, takže jsou po operaci víčka hladká a při otevřených očích nevzniká nevzhledné nařasení kůže horních víček ani tzv. "pytle" dolních víček. Operací není možno odstranit "vějířkovité" vrásky zevního koutku oka.
Protože stárnutí kůže je velmi individuální, je před výkonem nutná odborná konsultace plastického chirurga, který posoudí stávající stav a je schopen určit optimální načasování a způsob operace. Operaci je možno provést buď jen na horních nebo dolních víčkách, nebo se oba zákroky provedou současně.
Před operací se z důvodu snížení srážlivosti krve se doporučuje všem pacientům neužívat alespoň dva týdny před operací léky, obsahující kyselinu acetylosalicylovou (Acylpyrin, Anopyrin, …). Omezí se tak možnost nadměrných pooperačních krevních výronů. K operacím horních a dolních víček postačí místní znecitlivění a není tedy nutno absolvovat předoperační vyšetření u praktického lékaře. Lze ji provést při krátkodobé hospitalizaci, případně ambulantně. Řasy není nutné před výkonem odstraňovat.
Při operaci si operatér vyznačí celkový přebytek kůže a poté víčka znecitliví místním anestetikem. Odstraní přebytek kůže a s citem i přebytek tukových polštářků pod kruhovým očním svalem, který se dle potřeby také upravuje. Vzniklá jizva horního víčka při otevřených očích není patrna. Při operaci dolních víček je řez veden těsně pod jeho horním okrajem, takže jizva také není později nápadná. Pokud se jedná jen o nadbytek tukové tkáně dolních víček, je možno vést řez také skrze spojivku, takže není vůbec patrný.
Doma je vhodné operované plochy přes obvaz ledovat podle pokynů lékaře, aby nedošlo k otoku. S výhodou je udržovat hlavu výše než trup. Druhý den se pacient dostaví k převazu a 4-5. pooperační den k odstranění stehů. Další týdny se doporučuje nosit tmavé brýle. Pacienti někdy bývají trochu vyděšeni svým vzhledem několik dní po operaci, ale otok a případné prokrvácení kůže se po čase upraví. Téměř plný kosmetický efekt lze očekávat cca za 5-6 týdnů. Užívání kosmetiky v operovaných oblastech doporučujeme až po 2 týdnech.
Z důvodu předcházení nedorozuměním je před každou kosmetickou operací nutné, aby byl pacient poučen o možných komplikacích. Výsledek operace nemůže být nikdy operatérem stoprocentně zaručen. V tomto případě komplikacemi mohou být například suchost očí, cysty v jizvě a tvorba tuhých jizev (řídce), snížená nebo zvýšená pigmentace jizvy, infekce operační rány, krvácení, případně deformity způsobené příliš radikálně provedeným zákrokem (ektropium), asymetrie, vzácně ztráta řas.
Cena závisí na daném pracovišti ale lze obecně říci, že se pohybuje od 5 tisíc korun výše.
Přidat nový komentář